Modularne, zarządzane, zautomatyzowane

Rośnie rola DCIM

Już od kilku lat producenci systemów tworzących infrastrukturę fizyczną centrum danych rozszerzają swoją ofertę o urządzenia do monitorowania parametrów środowiska, systemy wideo do nadzoru oraz oprogramowanie DCIM integrujące elementy systemu i ułatwiające zarządzanie.

Zastosowanie narzędzi DCIM pozwala na optymalizację zasobów, zwiększanie efektywności oraz bezpieczeństwa i niezawodności funkcjonowania centrum danych. Rozwiązania takie z reguły udostępniają mechanizmy pozwalające na zdalne wykrywanie zjawisk grożących awarią systemu i ich eliminację. Umożliwiają też inwentaryzację zasobów.

Z założenia, DCIM ma dostarczyć informacji o stanie każdego z elementów infrastruktury włącznie z jego zużyciem energii, temperaturą, wilgotnością, terminem niezbędnych działań serwisowych itp. Należy podkreślić, że funkcje monitorowania i zarządzania dotyczą nie tylko systemu IT, ale również innych elementów infrastruktury, np. sterowania oświetleniem lub monitoringiem wideo.

Obecnie menedżerowie IT mają ograniczone możliwości dokładnego kontrolowania stanu zasobów, co powoduje, że niektóre elementy, np. moc zasilania lub chłodzenia systemu z reguły są dla bezpieczeństwa przewymiarowane. A oznacza to wyższe koszty. Zdaniem analityków, główny powód przewidywanego wzrostu popytu na DCIM jest związany właśnie z funkcjami ułatwiającymi efektywne planowanie i skalowanie zasobów.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wdrożenie takiego systemu zarządzania wymaga znacznej modyfikacji infrastruktury - instalacji sterowników, sond, czujników, kamer, które są zgodne i mogą współpracować z oprogramowaniem. To niestety oznacza dodatkowe koszty.

Na rynku są dostępne tego typu rozwiązania. Sondy i sterowniki można instalować niezależnie lub też skorzystać z szaf zawierających odpowiednie zestawy takich elementów. W przypadku rozwiązań modułowych, urządzeń typu appliance lub PFM, są one z reguły zintegrowane z systemem.

Narzędzia DCIM są względnie nową kategorią oprogramowania. Stąd też należy sobie zdawać z potencjalnych problemów. Np. czy narzędzia i konsolę administratora można zintegrować z wykorzystywaną aplikacją do zarządzania systemem IT, czy też trzeba będzie korzystać z dwóch niezależnych paneli administracyjnych?

Wzrost gęstości upakowania serwerów i pamięci masowych oraz tendencja do zwiększania temperatury w której pracują stwarzają nowe zagrożenia dla stabilności i niezawodności działania systemu IT. Możliwości precyzyjnej kontroli i automatycznego sterowania parametrami systemu stają się niezbędne. Stąd przewidywany wzrost popularności narzędzi DCIM.

“Podstawowym wyzwaniem dla narzędzi DCIM jest zapewnienie możliwości dokładnego monitorowania w czasie rzeczywistym stanu wszystkich elementów infrastruktury centrum danych włącznie z ich zużyciem energii i temperaturą" uważa Andy Lawrence, analityk z firmy 451 Research. "Czujniki do monitorowania środowiska lub systemy do optymalizacji chłodzenia są znane i dostępne od lat. Problemem jest jednak stworzenie zintegrowanego rozwiązania, które umożliwiłoby łatwe monitorowanie i zarządzanie kompletną infrastrukturą centrum danych" mówi Andy Lawrence.

Według badań przeprowadzonych przez 451 Research, rynek oprogramowania DCIM jest wciąż mały, choć dość szybko rośnie. W 2012 roku jego wartość jest szacowana na 427 mln USD, ale przewidywany roczny wzrost na poziomie 39% oznacza, że w 2015 roku obroty w tym segmencie mogą osiągnąć poziom ok. 1,3 mld USD.


TOP 200