Modularna strategia

Premiera Windows Server 2003 odbędzie się za dwa tygodnie. Na niektóre moduły systemu przyjdzie jeszcze poczekać.

Premiera Server 2003 odbędzie się za dwa tygodnie. Na niektóre moduły systemu przyjdzie jeszcze poczekać.

W ciągu kilku lat przyjęła się praktyka, że Microsoft wprowadza na rynek system operacyjny, do którego z czasem udostępnia zestawy Service Pack. Zawierają one głównie poprawki ujawnionych w tym czasie błędów bezpieczeństwa, a od czasu do czasu również ulepszenia funkcjonalne. Kres tej tradycji kładzie premiera Server 2003. Odtąd Service Pack będzie zawierał łaty zapobiegające skutkom nieuniknionych błędów w oprogramowaniu, podczas gdy istotne rozszerzenia funkcjonalne będą dostępne wyłącznie w formie odrębnych modułów.

Podział na dobre

Do zmiany przyczyniło się to, że Microsoft nie zdążył z wprowadzeniem do długo oczekiwanego systemu Windows 2003 Server wszystkich nowości, które obiecywał potencjalnym klientom. Kilka mniej i bardziej przydatnych funkcji użytkownicy nowego systemu otrzymają za kilka, a w niektórych przypadkach nawet za kilkanaście tygodni po oficjalnym wprowadzeniu na rynek Windows 2003. Część pojawi się dopiero przy okazji debiutu rynkowego systemu operacyjnego, roboczo nazwanego Longhorn, będącego następcą Windows XP.

Data premiery Windows 2003 Server (wcześniej system był określany jako .Net Server) w ciągu ostatnich dwóch lat była przekładana trzykrotnie. Wydaje się, że dążenie do zaoferowania w ramach systemu wielu produktów oferujących możliwie jak najwięcej funkcji zostało okupione problemami związanymi z koordynacją działań różnych grup, pracujących nad poszczególnymi fragmentami nowych wersji Windows.

Na liście elementów, których zabraknie w dniu premiery Windows 2003 Server, są m.in. serwer komunikacyjny Greenwich i technologia Windows Rights Management Services (RMS), która pozwala zarządzać prawami dostępu do dokumentów elektronicznych. Decyzja o wstrzymaniu premiery Windows 2003 Server do czasu skompletowania wszystkich elementów byłaby nierozsądna. Greenwich i RMS nie są narzędziami pierwszej potrzeby, choć brak zwłaszcza tego pierwszego może obniżyć motywację części użytkowników do zakupu nowego systemu i migracji z Windows NT i 2000 Server. By temu zapobiec, przedstawiciele Microsoftu zapewniają, iż 24 kwietnia br. na rynek trafi kompleksowy produkt, a brakujące moduły stanowią jedynie rozszerzenie platformy serwerowej.

Decyzja polityczna

Nowa modułowa strategia pozwala Microsoftowi łączyć wprowadzanie dodatkowych funkcji do systemu w chwili premiery współpracujących z nią aplikacji. Przykładowo, opublikowanie Windows RMS zbiegnie się w czasie z premierą Office 2003. Część funkcji, które pierwotnie miały być elementem Windows 2003, będzie potrzebna dopiero, gdy na rynek wejdzie system Longhorn. Notabene, wbrew wcześniejszym zapowiedziom sukcesor obecnie sprzedawanego przez Microsoft systemu Windows XP prawdopodobnie doczeka się również wersji przeznaczonej dla serwerów. Premiera Longhorn dla stacji klienckich została przesunięta z 2004 r. na początek 2005 r. Wersja serwerowa miałby się pojawić rok później. Według analityków starających się odgadnąć zamiary Microsoftu edycja Longhorn Server nie będzie raczej wyodrębnionym produktem, lecz zestawem rozszerzeń przystosowujących system projektowany dla PC do pracy w środowisku serwerowym. Wprowadzenie nowego systemu operacyjnego w tak krótkim czasie od premiery Windows 2003 z pewnością nie przyniosłoby pożądanego efektu - trudno byłoby zachęcić użytkowników do kolejnej migracji. W związku z tym premiera Blackcomb, czyli systemu opracowywanego pierwotnie jako bezpośredni następca Windows 2003 Server, została przesunięta na 2007 r. lub nawet 2008 r.

Decyzja o modułowej strategii, choć prawdopodobnie wymuszona okolicznościami, może mieć znaczenie dla polityki Microsoftu. Analitycy spekulują, że systematyczne wprowadzanie do Windows nowych funkcji pozwoli firmie lepiej dostosować się do reguł rynkowych narzuconych przez twórców oprogramowania open source, którzy nowe funkcje swoich systemów i aplikacji udostępniają na bieżąco, a nie co jakiś czas. Co nie mniej istotne, ciągłe wzbogacanie systemu w nowe narzędzia umożliwi lepsze uzasadnienie subskrypcyjnego modelu licencjonowania oprogramowania, na czym z pewnością zależy Microsoftowi. Zapowiedziane do tej pory dodatkowe elementy Windows 2003 mają być udostępnione bezpłatnie, ale już w niedalekiej przyszłości publikacja nowych modułów funkcjonalnych mogłaby się stać pewnym źródłem dochodu firmy Billa Gatesa.

Dobrym usprawiedliwieniem zmiany zwyczajów firmy są skargi użytkowników, którym nie odpowiadała praktyka wprowadzania w jednym pakiecie Service Pack łat usuwających błędy w systemie operacyjnym i modułów rozszerzających funkcjonalność Windows. Użytkownicy, którzy nie śledzili na bieżąco publikowanych poprawek i chcieli zainstalować je jednorazowo przy okazji udostępniania kolejnego pakietu Service Pack, byli zmuszeni instalować jednocześnie nowe funkcje, nie zawsze im potrzebne.

Lista wybranych komponentów, które z opóźnieniem zostaną włączone do Windows 2003 Server

Greenwich

Serwer komunikacyjny obsługujący technologie instant messaging, chat i unified messaging. Funkcje te dotąd stanowiły integralną część Exchange Server, ale Microsoft zdecydował się wydzielić je w postaci odrębnego produktu. Niedawno pojawiła się wersja beta Greenwich. Pełna wersja ma być gotowa w połowie 2003 r.

Windows Rights Management Services

Technologia prawdopodobnie zostanie udostępniona wraz z premierą Office 2003. Pozwoli na kontrolę praw, jakimi dysponują użytkownicy w zakresie dostępu do określonych treści. Będzie możliwe np. przeciwdziałanie kopiowaniu czy przesyłaniu otrzymanej poczty elektronicznej. WRMS bazuje na standardzie XrML (Extensible Rights Markup Language) i nie będzie kompatybilna ze starszymi wersjami Office.

Windows System Resource Manger

Narzędzie to ma być gotowe w dniu premiery Windows 2003 Server, ale mimo to zostanie udostępnione oddzielnie. WSRM pozwala przydzielać procesory i pamięć poszczególnym aplikacjom oraz określić czas, w jakim dane ustalenia mają obowiązywać. WSRM umożliwia również monitorowanie wirtualnych zasobów aplikacji i informowanie o przekraczaniu przydzielonych limitów.

Group Policy Management Console

Konsola do zarządzania grupami składa się z osadzanego modułu nowej konsoli zarządzania Microsoft (Microsoft Management Console - MMC) oraz zestawu programowalnych interfejsów. Podobnie jak WRMS, ma być udostępniona wkrótce po premierze Windows Server 2003.


TOP 200