Modernizacja sieci w przedsiębiorstwie w 5 krokach

Połączenie technologii programowalnych sieci komputerowych, sztucznej inteligencji, chmury, nowych opcji Wi-Fi i 5G oraz bezpieczeństwa sieciowego mogą w połączeniu poprawić wydajność tradycyjnych sieci.

Modernizacja sieci w przedsiębiorstwie w 5 krokach

Fot. akitada31, Pixabay

Szacuje się, że przyparte do muru przez nagłą pandemię firmy przyspieszyły swoje inicjatywy cyfrowe nawet o 7 lat. Większość technologii wspomagających, takich jak chmura, mobilność i IoT, jest skoncentrowana na sieci. Transformacja cyfrowa wywindowała wartość biznesową sieci do historycznie wysokiego poziomu.

Ta intensywna koncentracja na transformacji cyfrowej ujawniła wiele wad starszych sieci. Są one sztywne, wymagają intensywnych procesów manualnych i brakuje im zwinności i AI, aby sprostać wymaganiom cyfrowego biznesu.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu sześciu lat
  • Google przedstawia Gemini – nowy model AI

Organizacje muszą traktować modernizację priorytetowo, jeśli chcą zmaksymalizować swoje inwestycje w inne technologie. Oto pięć kroków, które wszystkie firmy powinny rozważyć przy modernizacji sieci.

Software jest decydującym czynnikiem

W przypadku starszej infrastruktury, plany danych i zarządzania są ze sobą ściśle powiązane, więc wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany w sieci powoduje konieczność ponownej konfiguracji każdego urządzenia. Może to skończyć się rozłożeniem wprowadzania zmian na wiele miesięcy, na co obecnie przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić. Przejście na system oparty na oprogramowaniu ma fundamentalne znaczenie dla modernizacji sieci. Systemy programowalne oddzielają płaszczyznę sterowania od płaszczyzny danych, umożliwiając centralizację tej pierwszej. Pozwala to inżynierom wprowadzać zmiany z centralnej lokalizacji i propagować je w sieci w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Należy zauważyć, że pierwotna definicja SDN odnosiła się do centrum danych, a sieci SD-WAN były później wykorzystywane jako część modernizacji sieci WAN. Zmiana technologii bazowej jest taka sama w przypadku SDN, jak i SD-WAN, ale implementacja jest zupełnie inna, dlatego sprzedawcy na tych rynkach są różni. W większości firm zespoły, które zarządzają centrum danych i te, które zarządzają siecią WAN, są odrębne; tak naprawdę nie ma zachęty do zakupu SDN centrum danych i SD-WAN od tego samego dostawcy, poza prostotą zakupu. Sensowne jest zatem rozpoczęcie od SD-WAN, ponieważ zwrot z inwestycji jest zwykle znacznie większy, a architektury używane do budowy istniejących sieci WAN mają prawdopodobnie dwie do trzech dekad i wymagają odświeżenia. Sieci SDN w centrach danych powinny być przeprowadzane jako część większej inicjatywy modernizacji centrów danych, takiej jak przejście na chmurę prywatną.

Wdrażanie AIOps

Współczesne sieci są znacznie bardziej złożone niż te sprzed lat. Jednocześnie z biznesowego punktu widzenia ich znaczenie wzrosło, ponieważ awarie sieci lub nawet słabo działające sieci to de facto olbrzymie straty finansowe dla firmy. Aby pomóc inżynierom sieci lepiej zarządzać sieciami, większość dostawców dostarcza dane telemetryczne w czasie rzeczywistym. Problem w tym, że ilość danych może być zbyt duża, aby nawet najlepsi inżynierowie mogli je szybko i bezbłędnie zinterpretować.

Z drugiej strony, systemy AIOps stale monitorują i mogą ostrzegać zespoły operatorów sieciowych o najmniejszych anomaliach, które mogących powodować problemy z wydajnością.

Oczywiście, zmiany można zautomatyzować, ale nie należy oczekiwać perfekcji od razu, ponieważ systemy maszynowe także potrzebują czasu na naukę. Próg, który uzasadnia zastosowanie AI, to lepszy wynik wykonania zadania niż przez człowieka, a zważywszy na fakt, że błędy ludzkie są jedną z największych przyczyn przestojów, jest to osiągalna poprzeczka. Dlatego najlepiej rozpocząć stosowanie AI w najtrudniejszych częściach sieci - Wi-Fi i SD-WAN - i dopiero stopniowo rozszerzać obszar jej działania.

Tekst źródłowy: 5 steps for modernizing enterprise networks | Network World

Tłumaczenie i opracowanie: Anna Ładan

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200