Modernizacja IT w małej firmie

Kiedy nie warto inwestować w zakup nowego sprzętu, który ma zastąpić uszkodzone lub przestarzałe urządzenie? Wtedy, gdy żaden z pracowników nie spyta o to więcej niż dwa razy. Jeśli coś jest rzeczywiście potrzebne, to ludzie będą się o to systematycznie dopominać.

Jeśli system informatyczny zaczyna sprawiać problemy i jego modernizacja wydaje się niezbędna, warto przeanalizować, co zrobić ze sprzętem lub oprogramowaniem, które zbliżają się do końca swego życia. Czy lepiej je zreperować lub zaktualizować, czy wymienić na nowe modele?

Bezpieczeństwo to priorytet

Przy ograniczonym budżecie pierwsza ważna zasada, której warto się trzymać dotyczy modernizacji/upgrade’u systemów mających związek z bezpieczeństwem danych i aplikacji, które powinny być traktowane priorytetowo.

Polecamy: Otwarte bramy małych sieci

Wiele małych firm, zwłaszcza zatrudniających 20 lub mniej pracowników, wciąż korzysta z dostępu do internetu obsługiwanego przez małe routery przeznaczone do zastosowań domowych. Jeśli takie urządzenie przestanie działać, nie należy kupować kolejnego modelu podobnej klasy, bo nie ulega wątpliwości, że wymagania na bezpieczeństwo danych i systemu IT w czasie ostatnich kilku lat istotnie wzrosły. Nowoczesne routery są wyposażone w znacznie bardziej zaawansowane zapory sieciowe, funkcje zabezpieczania przed wirusami i filtrowania spyware niż stare modele. Profesjonalny router klasy biznesowej kosztuje kilka razy więcej niż urządzenie adresowane na rynek konsumencki, ale jest wart wydatku. A jeśli przedsiębiorstwo się rozwija i zatrudnia nowe osoby, to warto pamiętać, że nie zawsze ich etyka i poświęcenie w pracy dla dobra firmy jest takie same jak starych i sprawdzonych pracowników. Nowoczesny router z reguły pozwala na rejestrowanie kto i jakie strony WWW odwiedza w czasie pracy. Późniejsza lektura takich raportów może być fascynująca.

Wymiana starego routera na nowy model jest szczególnie ważna jeśli urządzenie to zapewnia bezprzewodowy dostęp do sieci Wi-Fi. Stare modele routerów oferowały co prawda funkcje zabezpieczeń dostępu, ale służyły one głównie do drażnienia hakerów, a nie rzeczywistej ochrony. Nowoczesne urządzenia zapewniają bezpieczeństwo na znacznie wyższym poziomie i chronią przed zdecydowaną większością ataków.

Polecamy: Tani NAS i bezsenne noce

Upgrade systemów bezpieczeństwa jest szczególnie ważny w wypadku pracowników mobilnych. Obecnie, z zasady nie należy kupować notebooka, który nie obsługuje funkcji szyfrowania zawartości dysku. Można rozważyć zakup modelu z czytnikiem biometrycznym, ale w praktyce wystarczy zastosowanie hasła o dobrej jakości, by uzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych. Jeśli chodzi o jakość hasła to warto zadbać by nie było ono obecne na liście 500 najgorszych haseł w historii (www.whatsmypass.com).

Gdy budżet nie pozwala na aktualizację urządzeń i oprogramowania, to należy zapewnić przynajmniej bezpieczeństwo danych, pamiętając o regularnym tworzeniu kopii zapasowych, nieocenionych w wypadku poważnego ataku lub krytycznej awarii systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200