Modemowa dżungla

Coraz więcej użytkowników jest zainteresowanych łączeniem swojego komputera domowego z siecią firmy lub Internetem.

Coraz więcej użytkowników jest zainteresowanych łączeniem swojego komputera domowego z siecią firmy lub Internetem.

Ewolucja technologii modemów, umożliwiających komunikację za pośrednictwem standardowych linii analogowych, nie jest tak zawrotne jak tempo przyrostu mocy kolejnych procesorów. Niemniej ewolucja ta wzbudza nie mniejsze zainteresowanie, zwłaszcza że coraz więcej użytkowników komputerów zainteresowanych jest zdalnym łączeniem swojego komputera domowego z siecią firmową lub Internetem. Od dwóch lat oficjalnie dostępny jest standard komunikacji V.34, umożliwiający przesyłanie danych z prędkością 28 800 b/s. Tę prędkość transmisji, która przed dwoma laty uważana była za wystarczającą, dziś oferuje już każdy, nawet najprostszy modem. Zaawansowane modele umożliwiają komunikację z prędkością 33 600 b/s, a nawet 56 Kb/s.

Największym problemem dla użytkowników jest wybór wśród tych ostatnich. Dostępne na rynku modemy 56 Kb/s można podzielić bowiem na dwie grupy: zgodne ze standardem x2, proponowanym przez US Robotics i 3Com, oraz budowane w specyfikacji K56flex, opracowanej przez Rockwell i Lucent Technologies. Urządzenia tych grup wykorzystują odmienne technologie i nie współpracują ze sobą. Niestety, komitet normalizacyjny International Telecomunications Union (ITU) nie zdecydował jeszcze, która z technologii zostanie oficjalnym standardem. Ponadto ITU poinformował, że żadna z nich nie jest dostatecznie dobra, by stać się oficjalnym standardem i dlatego też na bazie x2 i K56flex ma zostać opracowana nowa technolog,ia łączącą najlepsze cechy rozwiązań US Robotics i Rockwell.

Opóźnia to udostępnienie specyfikacji standardu (przypuszcza się, że nie będzie on dostępny wcześniej niż we wrześniu przyszłego roku), a także doprowadza do frustracji klientów, którzy już wybrali rozwiązanie któregoś z producentów. Mogą oni zostać zmuszeni do pozbycia się posiadanych rozwiązań po zatwierdzeniu oficjalnego standardu, jeśli zostanie on powszechnie zaakceptowany, a jednocześnie niezgodny z obecnie dostępnymi technologiami firmowymi.

Obecnie najbezpieczniejszym wyborem jest zakup modemu, umożliwiającego komunikację z prędkością 33 600 b/s. Zwłaszcza że modemy takie stosuje większość polskich dostawców usług internetowych i są one ze sobą zgodne. Natomiast z zakupami urządzeń 56 Kb/s lepiej poczekać do chwili ogłoszenia oficjalnego standardu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200