Modem ZyXEL P-871M

Ostatnio mieliśmy okazję zapoznać się z działaniem modemów ZyXEL P-871M funkcjonujących właśnie w standardzie VDSL2.

Zdarza się, że firma mieści się w więcej niż jednym budynku i pojawia się problem połączenia w jedną sieć np. biura z magazynem. Jeśli budynki są blisko siebie, można je połączyć za pomocą zwykłego kabla ethernetowego, jednak jego maksymalna długość nie może przekroczyć 100 m. Kiedy budynki dzielą większe odległości, niezbyt kosztownym rozwiązaniem może być łącze radiowe, co wymaga zapewnienia widoczności anten. Możemy też zastosować miedziany kabel telefoniczny, umieszczając na jego końcach modemy VDSL.

Obsługa/konfiguracja

Modem ZyXEL P-871M
Do zestawienia łącza potrzebna jest para takich modemów. Podstawowa konfiguracja sprowadza się do ustawienia na jednym z nich przełącznika w pozycji CO i CPE - na drugim. Urządzenia same zestawią połączenie i dostosują jego parametry do jakości linii.

Dla zaawansowanych użytkowników - po podłączeniu do portu szeregowego - dostępny jest jeszcze terminal tekstowy. Za jego pomocą możemy: wybrać jeden z dwóch profili transmisji (jeden optymalizuje download, przy drugim wartości transmisji w obie strony są nieco bardziej wyrównane), sprawdzić status, przywrócić ustawienia fabryczne czy zaktualizować oprogramowanie firmware.

Ustawienia mogą być chronione hasłem; jego zapomnienie będzie wiązało się z koniecznością kontaktu telefonicznego z serwisem. W wielu urządzeniach możemy samodzielnie przywrócić ustawienia (w tym hasło), np. przez przytrzymanie przez kilka sekund przycisku reset. Trochę nam zabrakło tej możliwości w testowanych modemach.

Parametry

Z danych podanych przez producenta wynika, że dla profilu pierwszego (PSD:998-M1x-B) na ok. 150-metrowym odcinku para modemów zapewnia transfer w jedną stronę na poziomie 90 Mb/s, a w drugą - niecałe 50 Mb/s.

Przy drugim profilu (PSD:997-M1x-M) szybkość transferu w jedną stronę wynosi ok. 72 Mb/s i niecałe 70 Mb/s w drugą. Parametry te stopniowo maleją wraz z dystansem - przy ok. 600 m jest to ok. 68/13 Mb/s przy profilu pierwszym, i ok. 35/28 Mb/s przy drugim, natomiast przy odległości ok. 1,4 km dla pierwszego profilu transfer wynosi ok. 18/0,5 Mb/s i wynik jest podobny dla obu profili. Warto zapamiętać, że dla dystansów do kilkuset metrów łącze będzie zapewniało przyzwoite parametry transmisji w pobliżu wartości maksymalnych, ale wraz ze zbliżaniem się do maksymalnej długości łącza (1,5 km) będą one znacząco malały.

Modem ZyXEL P-871M
Przetestowaliśmy przepływność zestawionego łącza za pomocą programu Qcheck, a także kopiowaliśmy porcję 100 MB danych w postaci pliku binarnego oraz w małych (32 KB) plikach. Mierząc czas, liczyliśmy przepływność.

Choć testy przeprowadzono na dystansie 2 m, z danych uzyskanych od producenta wynika, że istotne różnice w parametrach wychodzą dopiero przy kilkuset metrach. Wyniki testów prezentujemy w tabeli. Dla porównania, w ostatniej kolumnie przedstawiamy także wyniki tych samych pomiarów dla sieci Ethernet. Nie udało nam się osiągnąć katalogowych 80 Mb/s, warto jednak zauważyć, że rzeczywiste wyniki dla sieci Ethernet też nie wyniosły 100 Mb/s.

Podsumowanie

Jeśli między budynkami, które chcemy połączyć, trudno będzie zestawić łącze radiowe, a dysponujemy już kablem telefonicznym między nimi, to para modemów VDSL2 może być ciekawą alternatywą. Warto jednak pamiętać, że jest to łącze asymetryczne, co szczególnie da się odczuć przy dużych dystansach.

Modemy ZyXEL P-871M są rzeczywiście łatwe w użyciu nawet przez osoby nieobyte z technologiami informatycznymi. Warto byłoby wyposażyć te urządzenia w łatwy sposób przywrócenia ustawień fabrycznych. Cena ZyXEL P-871M dla użytkownika końcowego to 720 zł netto.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200