Model świata rzeczywistego

Oracle zapewnia, że pakiet Designer/2000 realizuje prawie 100-proc. generację kodu aplikacji w języku PL/SQL, używanym przez pakiet narzędziowy Developer/2000, C++ i Visual Basic

Oracle zapewnia, że pakiet Designer/2000 realizuje prawie 100-proc. generację kodu aplikacji w języku PL/SQL, używanym przez pakiet narzędziowy Developer/2000, C++ i Visual Basic.

Oracle Designer/2000 wersja 2.1 to zintegrowany zestaw narzędziowy do opracowywania aplikacji klient/serwer i WWW. Obiekty biznesowe modeluje się w postaci diagramów, stosując kombinację różnych technik do modelowania procesów, związków encji, hierarchii funkcji i przepływu danych, a definicje tych modeli przechowuje się w repozytorium w postaci modułów danych i programowych (zawierających opis logiki biznesu).

Rozpoznanie i zapisanie wymagań użytkowników ułatwiają diagramy do modelowania danych i funkcji, struktur logicznych i fizycznych. Z każdym obiektem w diagramie można związać dodatkowe informacje tekstowe i numeryczne. Wbudowane metody kontroli jakości w czasie tworzenia diagramów i po zakończeniu modelowania zapewniają spójność i kompletność definicji.

Designer/2000 korzysta z uznanych metod tworzenia aplikacji: RAD, JAD, Information Engineering, metoda wodospadowa, iteracyjna, ad hoc i in., pozwalając na dostosowanie pracy do specyfiki organizacji.

Do pakietu Designer/2000 można wprowadzić reguły poprawnego zachowania i wyglądu aplikacji. Stosując kombinację wzorców (Templates) i preferencji (Preferences), programista może wprowadzić zalecenia dotyczące wizualnej formy i sposobu tworzenia aplikacji. Będą one użyte przy opracowywaniu wszystkich modułów aplikacji, zapewniając spójną postać. W skład zestawu obiektów aplikacji można również włączać moduły programowe tworzone za pomocą innych narzędzi w C++, Visual Basic lub PL/SQL.

Generowanie aplikacji

Designer/2000 tym różni się od konkurencyjnych produktów CASE, że - jak zapewnia Oracle - realizuje prawie 100-proc. pracę kodu aplikacji w języku PL/SQL (proceduralne rozszerzenie SQL, wprowadzone przez Oracle) używanym przez pakiet narzędziowy Developer/2000, C++ i Visual Basic.

Kod w C++ jest szczególnie dogodny do współpracy z bazą Oracle8, zapewniając proste mechanizmy dostępu do obiektów w tej bazie. Generator kodu C++ korzysta z modeli obiektowych, automatycznie tworząc klasy C++, zapewniające transparentną trwałość obiektów w bazie.

Aplikację w Visual Basic trzeba wgrać w środowisko programistyczne VB w celu wytworzenia kodu wykonywalnego i ewentualnego strojenia.

Inżynieria wsteczna

Ważną cechą zestawu Designer/2000 jest tzw. inżynieria wsteczna, tj. możliwość zmiany aplikacji poza pakietem, wprowadzenie tych zmian do repozytorium i powtórna generacja zmienio-nej aplikacji.

Możliwość odtwarzania modelu aplikacji wbudowana w Designer/2000 pozwala na uzyskanie modelu aplikacji opracowanej (lub zmienionej) za pomocą pakietu Developer/2000, zapamiętanie jej w repozytorium, wprowadzenie zmian i wygenerowanie poprawionej aplikacji.

Jeżeli w uzyskanej aplikacji wprowadzi się w pakiecie Developer/2000 zmiany polegające np. na utworzeniu trygerów PL/SQL do bazy, również one zostaną pobrane do repozytorium i nie zostaną zgubione podczas tworzenia aplikacji.

WWW i bazy danych

Wsparcie aplikacji do rozpowszechniania w sieci Web jest ograniczone do użycia serwera Oracle Web Application Server, programowanego w języku PL/SQL.

Na podstawie informacji przesyłanych z bazy danych tworzy on dynamiczne strony DHTML, komunikując się z użytkownikiem posługującym się dowolną przeglądarką Web.

Aplikacje opracowane za pomocą pakietu Designer/2000 mogą współdziałać z bazami danych Oracle7 i Oracle8, IBM DB2, Informix, Sybase, Microsoft SQL Server i bazą ODBC. Wstępny schemat bazy danych z tabelami, kolumnami, indeksami i więzami integralności uzyskuje się z modelu związków encji, opracowanego na etapie modelowania. Schemat ten można następnie dostosować i dostroić do konkretnych wymagań systemowych i sprzętowych, stosując wypróbowane techniki modelowania i strojenia baz danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200