Mocny szyfr

Firma Zaxus (dawniej Racal Security & Payments) wprowadzi na rynek sprzętowy szyfrator do pracy w standardzie AES.

Firma Zaxus (dawniej Racal Security & Payments) wprowadzi na rynek sprzętowy szyfrator do pracy w standardzie AES.

Racal Security & Payments, producent systemów szyfrujących przeznaczonych do zabezpieczania transakcji elektronicznych, zmienił nazwę na Zaxus. Powodem decyzji była chęć odróżnienia firmy od innych producentów należących do grupy Racal.

Już pod nową nazwą Zaxus zaprezentował pierwszy sprzętowy szyfrator, przeznaczony do zabezpieczania transmisji w sieciach IP i przygotowany do obsługi standardu AES (Advanced Encryption Standard). Chociaż standard AES nie został jeszcze ostatecznie wybrany przez rząd amerykański, to Zaxus utrzymuje, że nowe urządzenie Datacryptor 2000 IP będzie można zaktualizować do obsługi każdej z pięciu propozycji standardu AES branych pod uwagę przez amerykańską administrację.

DES mniej bezpieczny

AES ma zastąpić standard Triple DES, którego bezpieczeństwo coraz częściej jest kwestionowane po tym, jak kilkakrotnie został złamany klucz DES (40- i 56-bitowy). Według opinii przedstawiciela Zaxus, złamanie standardu Triple DES jest tylko kwestią czasu i zaangażowania odpowiednio wydajnych komputerów. Uaktualnienie urządzeń do obsługi standardu AES będzie polegać na programowej aktualizacji oprogramowania systemowego urządzenia szyfrującego. Nie będzie to jednak realizowane poprzez usunięcie dotychczasowego oprogramowania, lecz instalację dodatkowego modułu z dodatkowym oprogramowaniem, wzbogacającym funkcjonalność urządzenia. Według zapewnień producenta, operacja ta nie będzie wymagała obecności pracowników wsparcia technicznego i każdy użytkownik Datacryptor 2000 IP będzie mógł ją przeprowadzić samodzielnie bez obawy o poprawną pracę urządzenia.

W dwóch rzutach

Datacryptor 2000 IP zostanie wprowadzony na rynek w dwóch etapach. Pierwszy model urządzenia o przepustowości 10 Mb/s trafi do sprzedaży w czerwcu br. Model ten nie będzie mógł być zaktualizowany do obsługi standardu AES, ale firma zapowiada, że wszyscy zainteresowani nim klienci będą mogli za dopłatą wymienić urządzenie na nowszy model. Kolejna wersja Datacryptora, przygotowana już do obsługi standardu AES i pracująca z przepustowością 100 Mb/s, trafi na rynek jesienią br.

Zaxus nie ujawnił jeszcze cen obu modeli Datacryptor 2000 IP. Zostaną one podane w chwili premiery pierwszego z modeli urządzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200