Mocni w kartach SIM

Aplikacja krakowskiej firmy Mobiltek zajęła drugie miejsce w konkursie SIMagine.

Aplikacja krakowskiej firmy Mobiltek zajęła drugie miejsce w konkursie SIMagine.

Dla Macieja Langmana, współzałożyciela firmy Centrum Technologii Mobilnych Mobiltek i głównego projektanta aplikacji Voice Messaging System, to już drugi sukces w konkursie SIMagine. Trzy lata temu przygotowany przez niego projekt - zaprojektowany za pomocą Java SIM ToolKit (STK) zestaw bibliotek umożliwiający współpracę telefonów komórkowych z usługami LDAP - także zakwalifikował się do finału konkursu.

Po założeniu Mobilteku, Maciej Langman postanowił ponownie wziąć udział w SIMagine. "Konkurs to świetna okazja do wypromowania firmy wśród potencjalnych klientów - operatorów telefonii GSM. Producentom kart SIM bardzo zależy na promocji technologii STK. Do tego potrzebują dużego portfolio aplikacji, które pokazywałyby wszechstronne możliwości kart SIM" - wyjaśnia Maciej Langman.

Konsekwencją tego jest silnie biznesowe nastawienie organizatorów konkursu - Axalto, Sun Microsystems i Samsung Semiconductors. Wstępne kwalifikacje do SIMagine, podczas których odpada ok. 80% projektów, polegają właśnie na weryfikacji założeń biznesowych aplikacji. Oceniane są: innowacyjność prac, ich potencjał marketingowy, prostota użytkowania i potencjale korzyści biznesowe.

Dopiero kolejny etap to, poprzedzone warsztatami z STK, prace programistyczne. W trakcie finału na 3GSM World Congress w Cannes odbywają się prezentacje, na podstawie których jury złożone z przedstawicieli ETSI, operatorów sieci GSM oraz producentów telefonów dokonuje ostatecznej klasyfikacji projektów.

Ponad 50 stron, i co z tego

Opracowana przez Mobiltek aplikacja Voice Messaging System (VMS) doskonale spełnia wszystkie te wymogi. System, który umożliwia przesyłanie wiadomości głosowych, nie wymaga wielkich inwestycji infrastrukturalnych. "Wszyscy operatorzy zainwestowali w systemy IVR umożliwiające świadczenie np. usług poczty głosowej. Tymczasem ich funkcjonalność jest w znacznej mierze niewykorzystana. Sam widziałem 56-stronicowy diagram funkcji poczty głosowej jednego z polskich operatorów, które można by wykorzystać w nowych usługach" - podkreśla Maciej Langman.

VMS powstał z myślą o tych, którzy np. ze względu na mniejszą biegłość w posługiwaniu się klawiaturą wolą nagrywać swoje wiadomości. Znajdzie on zastosowanie także tam, gdzie mniej jest rozpowszechniony alfabet łaciński. Dzięki aplikacji umieszczonej na karcie SIM i za pomocą menu użytkownik może nagrać wiadomość, która zostanie przekazana odbiorcy jako nagranie dźwiękowe. "Czasem milej jest usłyszeć czyjś głos w słuchawce, niż zobaczyć suchy tekst na ekranie" - mówi Paweł Janik, członek zespołu projektowego.

Ze względu na to, że rozwiązanie wykorzystuje STK, może współpracować z niemal wszystkimi stosowanymi obecnie modelami telefonów. Odbiorcami VMS mogą być nawet ci abonenci, którzy nie wykupili takiej usługi albo korzystają z innej sieci.

Wiadomościami zarządza serwer IVR, który pozwala na odbieranie komunikatów, przeszukiwanie skrzynki, nagrywanie, odpowiadanie oraz usuwanie komunikatów, a także ich przesyłanie dalej itp. Możliwe jest wykorzystanie "szablonów" oraz tworzenie usług z dzwonkami lub życzeniami itp.

Aplikacja w 3 częściach

Platforma VMS składa się z trzech elementów: oprogramowania klienckiego, zgodnego z Java SIM Card, instalowanego na kartach SIM; serwera VMS zbudowanego na bazie systemu IVR; oraz serwera OTA (Over The Air) do zarządzania aplikacją i plikami w karcie SIM, umożliwiającego synchronizację skrzynki głosowej, udostępnianie nowych szablonów, a także np. aktualizację aplikacji.

Komunikacja między kartą SIM a serwerem VMS odbywa się na dwa sposoby. W przypadku powiadomienia o otrzymaniu wiadomości serwer VMS przez OTA przesyła komunikat do karty SIM. Nagrywanie i odsłuchiwanie wiadomości odbywa się za pomocą nadzorowanych przez aplikację STK połączeń telefonicznych z serwerem VMS. "Nasza aplikacja jest oparta na założeniach podobnych do poczty głosowej, lecz dodatkowo wykorzystuje menu telefonu i komunikację OTA" - mówi Łukasz Luzar, trzeci członek zespołu projektowego.

Potencjał, ale i koszty

VMS to jedna z pierwszych aplikacji SIM ToolKit opracowanych i zaprojektowanych w Polsce. Mobiltek ma w swoim portfolio jeszcze inne produkty oparte na STK: stkBank - (bezpieczne operacje bankowe); cellTokem (token w telefonie); stkPremium - grupujący w menu dostęp do usług typu Premium. Korzystają z nich m.in. Raiffeisen Bank i mBank.

Aplikacje STK mają wiele zalet związanych z bezpieczeństwem. Aplikacja i jej dane są chronione, tak jak inne dane zapisane na karcie SIM.

Komunikacja może być szyfrowana silnymi algorytmami za pomocą indywidualnych kluczy. Operator ma możliwość zarządzania aplikacją (OTA) nawet bez wiedzy abonenta.

Jeden z polskich operatorów GSM deklaruje zainteresowanie VMS.

Mobiltek liczy jednak także na operatorów azjatyckich i zachodnio-europejskich.

Polacy w finale

Mobiltek był jedyną polską spółką, która wystartowała w SIMagine 2004 i dotarła do finału. Pierwsze miejsce w konkursie otrzymali Chińczycy z Beihang University, którzy przygotowali aplikację typu PIM My card przechowującą dane na karcie SIM. Tuż za Mobiltekiem uplasowała się włoska firma WLAB z aplikacją Key Tone służącą do uwierzytelniania abonentów przez Bluetooth lub podczerwień, lub unikalną kombinację tonów.


TOP 200