Mocne plecy to podstawa

Kompletna sieć w małym pokoju

Jedną z podstawowych zalet uczestnictwa w programach partnerskich opracowanych przez dostawców sprzętu jest możliwość wszechstronnego testowania produktów. Ericsson w ramach projektu "Świat Aplikacji", którego celem jest przyspieszenie rozwoju rynku aplikacji dla systemów telefonii komórkowej (w tym GPRS i UMCS), uruchomił w Warszawie laboratorium wyposażone w kompleksowe testowe środowisko zbudowane w architekturze klient/serwer. Pozwala ono programistom na pełne testowanie aplikacji mobilnych nawet we wczesnej fazie rozwoju.

Mocne plecy to podstawa

Programy partnerskie dla twórców aplikacji

Na system testowy składają się dwie aplikacje: GATE i MATE, umożliwiające pełną symulację warunków panujących w sieciach komórkowych. GATE (Global Applications Test Environment) jest symulatorem sieci telefonii komórkowej, działającej w standardzie GPRS lub EDGE i - w ograniczonym zakresie - UMTS. Program pozwala na symulowanie dostępności kanałów sieci GPRS, liczby utraconych lub błędnych pakietów, jakości połączenia i "zaszumienia". Jest również wykorzystywana rozwinięta wersja tego oprogramowania - GATE II, która poza możliwością symulowania sieci WCDMA umożliwia m.in. sterowanie obciążeniem poszczególnych komórek, składających się na symulowaną sieć.

Druga z aplikacji - MATE (Mobile Applications Test Environment) - pozwala symulować warunki panujące w "kablowych" fragmentach prawdziwych sieci komórkowych. Dzięki MATE staje się możliwe sterowanie takimi parametrami, jak opóźnienie w przesyłaniu danych, liczba utraconych pakietów czy przerwy w przepływie danych.

Uczestnictwo w "Świecie Aplikacji" jest dostępne na trzech poziomach określanych jako: Forum Otwarte, Forum Współdziałania i Forum Partnerów. Pierwszy z nich umożliwia dostęp jedynie do zasobów internetowych: informacji, dokumentacji technicznej oraz narzędzi programistycznych. Dopiero na poziomie Współdziałania jest dodatkowo oferowana możliwość testowania aplikacji w laboratorium, a uczestniczenie w nim wiąże się z opłatami. Forum Partnerów umożliwia dodatkowo dostęp do konsultacji biznesowych, doradztwa technicznego, szkoleń i wsparcia w zakresie marketingu i sprzedaży. Na tym poziomie Ericsson wspiera również partnerów w negocjacjach z operatorami.

Koszty uczestnictwa w programach umożliwiających testowanie aplikacji kształtują się na poziomie tysiąca dolarów rocznie. Przedsta-wiciele firmy twierdzą jednak, że możliwe jest również przeprowadzenie niektórych wstępnych testów bezpłatnie. Ericsson współpracuje z kilkoma polskimi firmami, które opracowały m.in. aplikację do monitorowania pojazdów oraz aplikację służącą do monitoringu obiektów, której działanie polega na przesyłaniu za pośrednictwem sieci GSM obrazu z kamer telewizji przemysłowej do mobilnej stacji nadzoru (stoso-wane oprogramowanie może być zainstalowane na komputerze przenośnym).

Wiele modeli na biznes

Również Siemens oferuje rozbudowany program partnerski. Dostępne sposoby uczestnictwa pozwalają - jak twierdzą przedstawiciele firmy - na dostosowanie formy współpracy do potrzeb różnego rodzaju firm. Partnerzy mogą więc wymieniać doświadczenia na forum internetowym, którego uczestnikami są inni partnerzy, albo rozszerzyć współpracę z Siemensem do modelu joint venture.

Specjalnie z myślą o twórcach aplikacji powstały internetowe "Wioski Rozwoju" (Developer's Village). Firmy, przystępujące do programu na tym poziomie, poza narzędziami programistycznymi, dostępem do forum i dokumentacji technicznej, zyskują możliwość prowadzenia konsultacji biznesowych ze specjalistami Siemensa. Kolejny poziom współpracy obejmuje przede wszystkim wsparcie marketingowe, m.in. w zakresie demonstracji produktu, oraz pomoc przy jego testowaniu. Po pomyślnie zakończonych testach firma przyznaje certyfikat "Siemens Ready". Uczestnicy tego programu mogą tworzyć grupy projektowe, w skład których będą wchodzić pracownicy Siemen-sa. Niemiecka firma pomaga także w trakcie negocjacji z operatorami.

Na jednym z poziomów współpracy Siemens oferuje pełną technologiczną integrację i testowanie, mające na celu komercjalizację produktu. Partnerstwo może zostać ograniczone wyłącznie do współpracy w zakresie wykorzystywania kanałów sprzedaży Siemensa lub serwisowania produktów. Porozumienia tego typu mogą być zawierane zarówno na poziomie regionalnym, jak i globalnym. W takim modelu Siemens dzieli ze swoim partnerem ryzyko, jakie niesie przedsięwzięcie. Firma rekompensuje je sobie jednak partycypowaniem w dochodach ze sprzedaży produktu.


TOP 200