Moc serwerów

HP i IBM oferują nowe serwery z procesorami Opteron, Itanium i Power5.

HP i IBM oferują nowe serwery z procesorami Opteron, Itanium i Power5.

Wszystkie serwery z serii HP Integrity będą sprzedawane z najnowszą wersją procesora Itanium 2 9M (Madison). Według HP, mają one o 25% większą wydajność, co wynika m.in. z ulepszeń oprogramowania. Wśród nowości warto wymienić ulepszenia dokonane w systemie wirtualizacyjnym VSE (Virtual Server Environment), który umożliwia optymalizację alokacji zasobów w czasie rzeczywistym, zgodnie z priorytetami przypisanymi aplikacjom.

Po raz pierwszy VSE jest dostępny na zasadzie opłat za czas korzystania w systemach pracujących pod kontrolą Windows i zarządzanych przez nową wersję HP Global Workload Manager (HP GWM) dla Linux i HP UX 11i. HP GWM umożliwia kontrolę wielosystemowych środowisk VSE, zawierających zarówno fizyczne, jak i wirtualne serwery.

Z 8 do 16 zwiększono liczbę procesorów w modelach HP Integrity

z Linuxem. Wynika to m.in. z dostępności rdzenia Linux 2.6 obsługującego wiekszą liczbę procesorów, wykorzystywanego np. w SUSE Linux Enterprise Server 9. Serwery HP Integrity mogą obecnie pracować pod kontrolą nie tylko Windows i HP UX 11i, ale również OpenVMS 8.2 i Novell Linux 9. HP zapowiada dalsze rozszerzenie wsparcia dla systemów linuxowych. W ramach tzw. programu Big Tux firma wprowadzi wsparcie dla dwóch wersji Linuxa oferowanych przez Red Hat i Novell uruchamianych na 64-procesorowych modelach serwerów Integrity SuperDome. Jak podkreśla Martin Fink, wiceprezes HP odpowiedzialny za strategie rozwoju platform Linux, program Big Tux ma unaocznić potrzebę przekroczenia przez oprogramowanie open source barier technologicznych, które wciąż ograniczają jego zastosowanie w "prawdziwych" środowiskach korporacyjnych.

Nowością w ofercie HP będą też stacje robocze HP xw9300, serwery blade BL35p i BL25p i stelażowe ProLiant DL385 z procesorami AMD Opteron. Serwery klasy blade wyposażone w 64-bitowe procesory AMD wejdą do sprzedaży w marcu br. Z kolei IBM zapowiada, że wprowadzi serwery blade z procesorami Opteron dopiero w drugiej połowie roku, kiedy AMD udostępni dwurdzeniowe wersje tych układów.

IBM wprowadził do sprzedaży eServer p5 510 - pierwsze modele stelażowych serwerów unixowych tej serii kosztujące w USA mniej niż 4000 USD oraz nowe modele superserwerów p5 575. eServer p5 510 są wyposażone w jeden lub dwa procesory Power5 i przystosowane do korzystania z technologii wirtualizacyjnych IBM Virtualization Engine i Micro Partitioning. Jak podkreślają przedstawiciele IBM, właśnie ta funkcja odróżnia serwery od podobnej klasy maszyn HP i Sun Microsystems. W czasie ostatnich sześciu miesięcy jest to już szósta premiera tanich serwerów IBM, na co wpływa konkurencja właśnie ze strony tych firm.

IBM oferuje obecnie również klastry 8-serwerowe z p5 575 i zapowiada wprowadzenie w kwietniu ich wersji składającej się ze 128 komputerów.

Miliard z HP Integrity

HP podało, że w roku finansowym 2004 obroty związane ze sprzedażą serwerów HP Integrity przekroczyły 1 mld USD (dotyczy to sprzedaży sprzętu i związanych z nim usług i oprogramowania). Jest to 500-proc. wzrost w porówaniu z poprzednim rokiem.

HP, które obok Intela jest głównym adwokatem Itanium, podaje, że obecnie dostępnych jest ponad 3000 aplikacji na tę platformę, w tym takich producentów, jak: BEA Systems, Oracle, Microsoft, SAP i SAS. HP zapowiada, że w tym roku liczba ta zwiększy się do ok. 4500.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200