Moc serwerów

Niewiele firm w Polsce potrafi dokładnie oszacować własne koszty ponoszone na zapewnienie obsługi i ciągłej pracy komputerów, sieci i serwerów, toteż niewiele z nich umie obliczyć, na ile opłacalne jest wdrażanie nowych technologii sieciowych.

Niewiele firm w Polsce potrafi dokładnie oszacować własne koszty ponoszone na zapewnienie obsługi i ciągłej pracy komputerów, sieci i serwerów, toteż niewiele z nich umie obliczyć, na ile opłacalne jest wdrażanie nowych technologii sieciowych.

Nieustannie trwa wyścig producentów dostarczających na rynek coraz bardziej wydajne i zintegrowane rozwiązania. Na rynku serwerów wyniki tego wyścigu są łatwo mierzalne. Podstawowym miernikiem jest test TPC-C, w wyniku którego każdy badany serwer otrzymuje dwie noty: liczbę transakcji, jaką jest w stanie przeprowadzić w ciągu minuty, a także koszt pojedynczej transakcji. W roku 1996 rekordzistami ze względu na oba kryteria były Digitala. AlphaServer 8400 pozwalał przeprowadzić 30390 transakcji w ciągu minuty, a koszt transakcji na jego mniejszym "bracie" - Prioris ZX 6200MP, wynosił ok. 65 USD.

W ubiegłym roku w żadnej kategorii nie znalazły się serwery Digitala. Liderem pod względem wydajności jest IBM RS6000 z wynikiem 57 053,18 tpmC (za nim znajdują się serwer HP 9000 V2250 oraz Sun Enterprise 6000), a w klasyfikacji najniższej ceny transakcji prowadzi Acer Altos 19000 z wynikiem 28 USD/tpmC.

Podobnie jak w 1996 r. wszystkie wysoko wydajne serwery, które znajdują się na głównych pozycjach w testach TPC-C, pracują pod kontrolą systemów operacyjnych Unix, a te, które wygrywają pod względem niskich kosztów pojedynczej transakcji, operują w środowisku Windows NT Server i bazy danych SQL Server Microsoftu.

Szczególnie zaciekłą walkę można było zaobserwować między producentami serwerów opartych na procesorach Intela. Wszyscy oferują zbliżone funkcjonalnie i wydajnościowo rozwiązania, toteż klient coraz częściej przy wyborze serwera kieruje się dodatkowymi przywilejami, jakie wraz z nim nabywa. A w przypadku niektórych producentów jest ich niemało - dodatkowe aplikacje ułatwiające zarządzanie serwerami i sieciami, wsparcie techniczne, gwarantujące określony czas reakcji podczas awarii itp.

Rok 1997 był rokiem premier dla serwerów wyposażonych w więcej niż cztery procesory Pentium Pro. Jest to o tyle istotne, że nie jest jeszcze dostępna powszechna specyfikacja Intela, umożliwiająca budowanie takich serwerów. Mimo że producenci, tacy jak NEC, Hewlett-Packard, ALR czy Data General, korzystają z niestandardowych rozwiązań, to powoli klienci decydują się na zakup tych produktów, skuszeni ich większą wydajnością i możliwościami rozbudowy.

Wojna systemów

Od dwóch lat trwa rynkowa wojna dwóch najpopularniejszych sieciowych systemów operacyjnych: NetWare firmy Novell i Windows NT Server Microsoftu.

Chociaż, według danych IDC, sprzedaż systemów operacyjnych w ubiegłym roku zmalała o prawie 11% w porównaniu z rokiem 1996, to sprzedaż Windows NT Server wzrosła o 80% i wyniosła ok. 1,3 mln licencji. W tym samym czasie sprzedano 900 tys. NetWare, co oznacza spadek o ponad 9% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Wzrost sprzedaży systemów unixowych utrzymał się - według IDC - na tym samym poziomie i wyniósł prawie 16%, co oznacza 717 tysięcy sprzedanych licencji. Najbardziej w tym sektorze wzrosła sprzedaż SNI Reliant Unix, IBM AIX/SP oraz Solarisa firmy SunSoft.

Statystyki światowe nie znajdują odzwierciedlenia w sprzedaży sieciowych systemów operacyjnych na polskim rynku. Podobnie jak w latach ubiegłych, liderem jest NetWare. Chociaż Windows NT Server ma większe tempo wzrostu sprzedaży (na poziomie kilkuset procent), to nadal liczba sprzedanych w ubiegłym roku licencji NT wynosi zaledwie kilkanaście procent liczby sprzedanych serwerów NetWare.

Co więcej, rzadko Windows NT Server kupowany jest w zastępstwie serwerów NetWare. Częściej jest dostawiany jako dodatkowy serwer w sieci korporacyjnej, pełniący np. funkcję serwera WWW i bramki internetowej. Wprowadzone w połowie roku "odchudzone" wersje systemów NetWare i Windows NT przystosowane do pracy w małych firmach cieszyły się w Polsce dużym powodzeniem.

Trudno przewidzieć, jak będzie kształtować się sprzedaż w Polsce w 1998 r. Zasięg Windows NT Servera jest coraz większy. System ten dostępny jest zarówno w wersji dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw (w wersji Enterprise). Wzbogacenie go o takie technologie, jak klastry, Transaction Server oraz Message Queue, pozwala mu dobrze wróżyć nie tylko jako konkurentowi NetWare, ale także systemów unixowych.

Novell jednak nie traci czasu i - pod kierownictwem nowego prezesa Erica Schmidta - opracowuje kolejną wersję systemu NetWare 5.0, która będzie udostępniona już w połowie br. Firma stara się także zarabiać na sukcesie systemu Microsoftu. W ubiegłym roku udostępniła swoje pierwsze narzędzia Novell Workstation Manager i NDS for NT, ułatwiające integrację sieci NetWare i Windows NT oraz zarządzanie serwerami Microsoftu. Wzbogaca także funkcjonalność własnych serwerów, oferując do nich oprogramowanie BorderManager ułatwiające bezpieczną integrację sieci NetWare z Internetem.


TOP 200