Moc na półkach

Sun Microsystems wprowadza do oferty serwery typu blade wraz z dedykowanym systemem pamięci masowych i nowy serwer klasy workgroup.

Sun Microsystems wprowadza do oferty serwery typu blade wraz z dedykowanym systemem pamięci masowych i nowy serwer klasy workgroup.

Moc na półkach

Przedstawiciele firmy prezentujący nowy produkt zapewniają, że na Sun Fire B1600 warto było poczekać kilka miesięcy. Nowa platforma jest funkcjonalnie kompletna i łatwa w zarządzaniu - przekonują. Wraz z nową linią serwerów na rynku zadebiutowała macierz przeznaczona do montażu w szafach przemysłowych. Jednocześnie odbyła się premiera najwydajniejszego dotychczas serwera SMP klasy workgroup.

Zagęszczenie na półkach

Sun oferuje dwa rodzaje serwerów: z 64-bitowymi procesorami SPARC i 32-bitowymi układami Intela, które - co ciekawe - można montować obok siebie w tej samej obudowie. Serwer B100S ma na płycie głównej układ SPARC IIi 650 MHz. Urządzenie jest dostarczane z 512 MB, 1 GB lub 2 GB RAM, jednym dyskiem IDE o pojemności 30 GB i średnicy 2,5" oraz z dwoma kartami Gigabit Ethernet z portami miedzianymi RJ45. System działa pod kontrolą Solaris 8 OE.

Model B100X wyposażono w procesor Pentium 4M 1,2 MHz i dysk o pojemności 40 GB. Pozostałe elementy są takie jak w B100S, z tą różnicą, że B100X współpracuje zarówno z Solaris dla układów x86, jak i systemem Sun Linux.

Pojedynczy serwer blade ma moc nominalną 30 W (SPARC) lub 40 W (Intel).

Nowe serwery są montowane na półkach o wysokości 3U, na których można umieścić po 16 urządzeń. Szafa przemysłowa z kolei może maksymalnie mieć 9 półek, czyli znajdzie się tam do 144 urządzeń. Pojedyncza półka z serwerami jest niezależnym urządzeniem: ma podwojony układ zasilająco-chłodzący, dwa 16-portowe przełączniki Gigabit Ethernet o wewnętrznej przepustowości 10 Gb/s i dwa kontrolery umożliwiające zarządzanie nią za pomocą protokołu SNMP. W tylnej części obudowy wyprowadzono 8 portów gigabitowych w standardzie RJ45, a także po jednym porcie Fast Ethernet i szeregowym. Serwery typu blade można zdalnie włączać/wyłączać i resetować. Ich konfiguracją można zarządzać bez względu na to, czy są włączone, czy nie.

Wraz z serwerami Sun dostarcza oprogramowanie: platformę systemową, pakiet Sun ONE zawierający m.in. serwer aplikacji, serwer WWW i system pracy grupowej, a także oprogramowanie zarządzające SunMC Change Manager (iChange). W ramach oferty Professional Services firma proponuje integrację nowych urządzeń z oprogramowaniem zarządzającym innych firm, m.in. HP OpenView, Tivoli, OpsWare czy Aprisma Spectrum.

Serwery typu blade są przeznaczone dla operatorów telekomunikacyjnych i usługodawców internetowych. Podobnie jak sprzedawane dotychczas "cienkie" serwery z serii Netra, nowe urządzenia mają prestiżowy certyfikat NEBS Level 3, poświadczający zdolność do pracy w trudnych warunkach, np. przy podwyższonej temperaturze, zapyleniu, wstrząsach itp. Sun zamierza oferować nowe urządzenia w wersjach "zwykłych" i prekonfigurowanych, np. jako akceleratory SSL. Serwery typu blade będą także oferowane na rynku instytucji finansowych, w tym przede wszystkim bankowości elektronicznej, jako platforma dla aplikacji działających w konfiguracjach klastrowych.

Szafka na procesory

Wraz z serwerami blade Sun wprowadza na rynek nowy serwer klasy workgroup przeznaczony do montażu w szafie przemysłowej. Urządzenie oznaczone symbolem Sun Fire V1280 ma tę samą konfigurację sprzętową co serwer Netra 1280 (ten ostatni różni się od V1280 certyfikatem NEBS Level 3). W nowej linii urządzeń zrezygnowano z dotychczasowej konwencji, zgodnie z którą serwer tej klasy mógł posiadać co najwyżej 8 procesorów - w nowym można ich zmieścić 4, 8, a nawet 12.

Według Sun Microsystems serwery Sun Fire V1280/Netra 1280 nie są tanim rozwiązaniem klasy średniej, lecz stanowią ścieżkę migracji dla obecnych użytkowników serwerów E450 i Netra t 1400, którzy poszukują gęsto upakowanej dużej mocy obliczeniowej, a nie dostępności z pięcioma dziewiątkami po przecinku czy elastyczności w konfigurowaniu. Na liście celów Suna są w tym przypadku dostawcy usług internetowych, instytucje rządowe oraz firmy z sektora finansowego i przemysłowego.

O tym, że nowa linia serwerów to wciąż klasa workgroup, ma świadczyć ich architektura: procesory wprawdzie są umieszczone po cztery na trzech płytach głównych wraz z pamięcią podręczną i pamięcią RAM, nie stanowią jednak samodzielnych domen znanych z serwerów klasy średniej i najwyższej - każdy procesor serwera "widzi" całą pamięć podręczną i RAM serwera. Nie można procesorów dołączać pojedynczo, lecz wraz z całą płytą główną - po cztery. Najważniejsze wydaje się to, że choć wiele elementów serwera, np. zasilacze czy wentylatory, są zdublowane, nie można ich wymieniać bez wstrzymania pracy serwera.

Urządzenie zajmuje wysokość 12U. Nowy serwer wykorzystuje miedziane układy Ultra SPARC III z zegarem 900 MHz i zewnętrzną pamięcią podręczną L2 o pojemności 8 MB.

Na pojedynczej płycie mieści się maksymalnie 32 GB RAM, dwa kontrolery Gigabit Ethernet (RJ45) oraz sześć 64-bitowych slotów PCI: jeden 66 MHz i pięć 33 MHz. Procesory, pamięć i układy I/O są połączone wspólną magistralą o przepustowości 9,6 GB/s. Producent założył, że nowe serwery będą korzystać z zewnętrznych systemów pamięci masowych, dlatego wewnątrz obudowy jest miejsce jedynie na dwa dyski SCSI.

Serwery V1280 są sprzedawane z trzyletnią gwarancją z naprawą następnego dnia w siedzibie klienta. W przypadku serwerów Netra 1280 warunki standardowe są znacznie gorsze: roczna gwarancja wymagająca odesłania urządzenia do dostawcy oraz naprawa w ciągu 15 dni.

Ze względu na przeznaczenie serwerów Netra (NEBS Level 3 wskazuje na potencjalnie wysokie wymagania klienta) można domniemywać, że to nic innego jak zachęta do podpisywania indywidualnych porozumień serwisowych.

Regał na dwa i pół terabajta

Sun wprowadził do oferty nowy, przeznaczony przede wszystkim dla serwerów blade (ale nie tylko) system dyskowych pamięci masowych. Model 3510 to następca dotychczasowego 3310. W przeciwieństwie do poprzednika nowy model jest dostępny w dwóch wersjach: klasycznej (z zewnętrznymi interfejsami SCSI) i NAS (z portami Gigabit Ethernet)

W obu przypadkach pojedyncza półka macierzy ma wysokość 2U i mieści 12 poziomo ułożonych dysków SCSI, o pojemności 73 GB każdy. Pojedynczą półkę z kontrolerem można rozbudować o kolejne dwie nie zawierające kontrolerów, co umożliwia uzyskanie "surowej" pojemności rzędu 2,5 TB, zajmując jedynie 6U.

Oprócz dysków pojedyncza obudowa mieści współdzieloną pamięć buforową, jeden kontroler (zdublowany pojawi się w drugiej połowie 2003 r.) oraz osiem zewnętrznych portów Ultra3 SCSI 160 (z których cztery mogą służyć do łączenia z pozostałymi półkami), a w wersji NAS - cztery zewnętrzne porty Gigabit Ethernet.


TOP 200