Mobilny świat coraz bliżej

Według szacunków GSMA (GSM Association), w 2009 r. z szybkiego dostępu do internetu przez bezprzewodowe łącza HSPA korzystało na świecie ok. 200 mln osób (liczba sieci przekroczyła 300). Dane te dotyczą jednak przede wszystkim sieci HSPA, oferujących przepływności dochodzące maksymalnie do 7,2 Mb/s (w wyjątkowych przypadkach - 14,4 Mb/s).

Kolejnym ważnym, rozwojowym krokiem (HSPA+, HSPA Evolution) będą połączenia z szybkościami 21 i 28 Mb/s, które mają być sukcesywnie udostępniane w tym roku. Obecnie już ponad 60 operatorów wdrożyło w swoich sieciach HSPA+, a ok. trzydziestu uruchomiło łącza 21 Mb/s.

Jednak to nie HSPA+, nawet w swej najbardziej wydajnej odmianie, będzie wyznaczała kierunek rozwoju sieci mobilnych w nadchodzącej dekadzie. Long Term Evolution, stanowiąca wstęp do systemów komórkowych czwartej generacji (4G), pozwala uzyskiwać przepustowości kanału od ok. 100 Mb/s do 326 Mb/s w łączu do użytkownika oraz wykorzystuje wielowartościowe modulacje QAM, techniki OFDM i MIMO - co czyni ją bardziej wydajną i jednocześnie odporną na zakłócenia i interferencje. Mimo że na świecie powstają dopiero pierwsze, komercyjne wdrożenia LTE (TeliaSonera w Szwecji i Norwegii), to inżynierowe z IMT (International Mobile Telecommunications) pracują już nad prawdziwą technologią 4G, którą będzie LTE-Advanced (IMT-Advanced). Choć postawione przed nią wymagania (przepustowość kanału 1 Gb/s w dół i 500 Mb/s w górę; szerokość pasma do 100 MHz przy transmisji do abonenta i 40 MHz w drugą stronę; opóźnienia 5-10 ms) są bardzo wygórowane, to LTE-A jest mocno wspierana przez dostawców i operatorów (m.in.: Alcatel-Lucent, Ericsson, Nokia Siemens Networks, Verizon, T-Mobile, Vodafone).

Tymczasem, według danych Global mobile Suppliers Association (GSA), do końca 2010 r. na świecie powstanie 14 sieci LTE różnych operatorów, a już w 2012 r. będzie ich 31. Analitycy Pyramid Research przewidują, że pod koniec 2014 r. 136 mln ludzi na świecie będzie miało dostęp do tej technologii. Podczas targów Mobile World Congress 2010, Huawei i ZTE zaprezentowali kolejne modemy szerokopasmowe do obsługi połączeń w sieciach LTE. NEC i NTT DoCoMo przedstawili zaś prototypy telefonów komórkowych, wykorzystujących zalety LTE. Japoński operator (NTT DoCoMo) zapowiedział dodatkowo, że w ciągu pięciu lat zamierza wydać od 3,3 do 4,4 mld USD na rozwój technologii LTE. Terminal dla końcowych użytkowników zademonstrowali także specjaliści hiszpańskiego operatora Telefonica wraz z inżynierami z Nokia Siemens Networks.

Wśród obiecujących technologii 4G analitycy wymieniają również mobilną wersję systemu WiMAX (802.16e). Jak twierdzą eksperci z Infonetics Research, do 2013 r. liczba jego użytkowników wzrośnie kilkunastokrotnie (do ok. 130 mln), głównie za sprawą dynamicznego rozwoju usług szerokopasmowych i konieczności zapewnienia dostępu do internetu w rejonach niepokrytych siecią BTS-ów operatorów sieci komórkowych. Nadzieję na ożywienie rynku WiMAX niesie także planowana przez IEEE w drugiej połowie br. ratyfikacja standardu 802.16m (tzw. WiMAX 2). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2011 r. będą prowadzone testy sieci WiMAX 2, a pierwsze produkty pracujące zgodnie z tym standardem pojawią się na rynku na przełomie lat 2011/2012.


TOP 200