Mobilny świat coraz bliżej

Netbooki - popyt wciąż rośnie

Netbooki, czyli małe, tanie i lekkie komputery, to idealne rozwiązanie dla osób, które często się przemieszczają, a jednocześnie potrzebują stałego kontaktu z globalną siecią. Większość z nich ma wbudowane moduły do obsługi sieci WLAN (802.11 b/g/n), po dokupieniu dodatkowych modemów GPRS/EDGE/UMTS/HSPA możliwe jest także korzystanie z infrastruktury dostępowej operatorów sieci komórkowych. Ekrany minikomputerów mają zwykle rozmiary 8,9-10,2 cala, a waga całego urządzenia to ok. 1 kg. Podczas oszczędnej pracy stosowane baterie litowo-jonowe lub litowo-polimerowe pozwalają korzystać z netbooka nawet przez ponad 5 godzin. Powyższe cechy powodują, że zainteresowanie nimi ciągle rośnie. Według danych DisplaySearch, w 2009 r. sprzedano ponad 33 mln sztuk netbooków, a w bieżącym roku wartość ta ma wzrosnąć do ok. 40 mln.

Na rynku netbooków mocną pozycję zajmuje Intel. Dedykowany netbookom jego procesor (Intel Atom) instalowany jest w większości urządzeń tego typu. Podczas MWC Intel zaprezentował nowe aplikacje, przeznaczone do uruchamiania na netbookach i urządzeniach przenośnych, zaprojektowanych w ramach nowej inicjatywy AppUp Center. AppUp Center to magazyn aplikacji, funkcjonujący podobnie jak inne magazyny tego rodzaju, takie jak App Store (Apple) czy Android Market (Google). Wśród przedstawionych aplikacji znalazły się m.in.: JayCut (edytor wideo), PhotoFlow (przeglądarka obrazów), Vagalume (radio internetowe) i EyeSight (aplikacja wykorzystująca wbudowaną w netbooka kamerę, pozwalającą komunikować się z urządzeniem za pomocą ruchu rąk). Intel liczy na to, że programiści będą umieszczać w magazynie zaprojektowane przez siebie aplikacje i następnie bezpłatnie jest rozpowszechniać.

Trendy z Barcelony

Od lat, drogowskazem wyznaczającym kierunek rozwoju sieci i aplikacji mobilnych jest Mobile World Congress (MWC). Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 1,3 tys. wystawców, a tematem przewodnim targów były sieci, modemy i terminale dostępowe 3,5/4G (HSPA+, LTE Advanced) oraz nowoczesne smartfony, zastępujące powoli komputery przenośne. Specjaliści twierdzą, że wraz z uruchomieniem pierwszych, komercyjnych sieci LTE, w 2010 r. mobilny dostęp do internetu wkroczy w nową, technologiczną erę.

Już same zapowiedzi prezentacji możliwości nowoczesnych, mobilnych technologii dostępowych na targach MWC 2010 (Barcelona, 15-18 lutego br.) wzbudzały zainteresowanie. Prawdziwe trendy, które wyznaczają kierunek prac inżynierów z największych firm telekomunikacyjnych, krążą obecnie wokół technologii HSPA+ (High Speed Packet Access +) i jej najmocniejszej wersji (84 Mb/s) oraz Long Term Evolution Advanced (do 600 Mb/s). Demonstracji możliwości obu rozwiązań dokonali m.in. specjaliści z Huawei i Ericssona. Choć wymienione rekordy w mobilnym przesyłaniu danych są możliwe do osiągnięcia jedynie teoretycznie (maksymalne wartości opisywane w normach technicznych), to w obliczu codziennych doświadczeń wielu użytkowników sieci komórkowych, są i tak trudne do wyobrażenia.


TOP 200