Mobilny świat coraz bliżej

Wsparcie szeroko pojętej mobilności obserwowane jest nie tylko ze strony dostawców sprzętu radiowego, ale także typowo sieciowego. Tuż przed lutowymi targami MWC 2010, koncern Juniper Networks ogłosił dostępność trzech urządzeń opracowanych w ramach projektu Falcon (inicjatywy powołanej pod koniec 2009 r., której jednym z celów jest konkurowanie z Cisco w zakresie mobilnych rozwiązań dla operatorów sieci 3G i 4G). W skład nowości Juniper wchodzą: Traffic Direct, Media Flow oraz Mobile Core Evolution. Specjaliści przekonują, że jest to odpowiedź producenta na pojawienie się bramy medialnej LTE koncernu Cisco (ASR 5000, powstałej dzięki przejęciu Starent Networks).

Zatrzęsienie smart fonów

Równolegle z rozwojem technologii komórkowych i bezprzewodowych dynamicznie zwiększa się liczba zaawansowanych smartfonów, upodabniających się coraz częściej do przenośnych komputerów. Według danych IDC, ostatni kwartał ub.r. był rekordowy pod względem liczby sprzedanych urządzeń tego typu. Aż czterech z pięciu największych producentów smartfonów zanotowało najlepsze kwartalne wyniki sprzedaży. W całym 2009 r. sprzedano 174,2 mln tych zaawansowanych telefonów komórkowych - o ponad 15% więcej niż rok wcześniej. Analitycy IDC prognozują, że obserwowane trendy mogą przyczynić się do nowego rekordu sprzedaży smartfonów w 2010 r.

Dodatkowym bodźcem napędzającym popyt na te rozwiązania jest dynamiczny rozwój systemów operacyjnych dla smartfonów. Największe oczekiwania związane są z Google Android i tysiącami aplikacji tworzonych pod ten system. Jeszcze przed rozpoczęciem MWC 2010 przewidywano, że liczba prezentowanych, nowych smartfonów działających pod kontrolą Google Android wyniesie ok. 50 modeli. Swoje udoskonalone produkty przedstawili tacy producenci, jak Sony Ericsson, Motorola, HTC, Samsung. Przypomnijmy, że w 2009 r. na hiszpańskich targach dostępny był tylko jeden telefon wyposażony w system operacyjny Google’a (HTC Magic). Analitycy Gartnera twierdzą, że w 2012 r. Android będzie numerem dwa na rynku systemów operacyjnych dla smartfonów. Ustąpi jedynie Symbianowi, który w zestawieniu firmy analitycznej jest niekwestionowanym liderem.

W 2010 r. mają mieć także swoje premiery zaktualizowane wersje Symbiana i Windows Mobile (7.0). Światło dzienne ujrzy smartfon Samsunga, działający pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego Bada. Oczekiwane są również premiery nowych telefonów Nokii, opartych na linuksowej platformie Maemo. W połowie 2010 r. ma się pojawić ulepszona wersja iPhone OS (4.0). Z każdym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych związana jest cała gama aplikacji, również biznesowych, która tak naprawdę będzie określać przydatność danego urządzenia do określonych zadań.

Istotne wydarzenie z punktu widzenia całego rynku smartfonów miało miejsce na początku stycznia br. Wówczas Google zaprezentował swój pierwszy smartfon - Nexus One, pracujący oczywiście na bazie systemu Android 2.1 (Eclair). Smartfon dysponuje 3,7-calowym dotykowym wyświetlaczem AMOLED, korzysta z procesora Qualcomm QSD 8250 (1 GHz) i 512 MB pamięci RAM. Ma wbudowane moduły Wi-Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.1 + EDR, nawigację A-GPS i modem do obsługi połączeń HSDPA do 7,2 Mb/s. Specjaliści podkreślają, że smartfon (stworzony de facto przez HTC), choć bogato wyposażony i dobrze wykonany, nie wyróżnia się znacząco na tle innych urządzeń, pracujących na systemie Android. Ważniejsza od cech użytkowych jest atmosfera oczekiwania, jaką był w stanie wytworzyć koncern Google przed premierą Nexus One, i pozytywny odbiór całej platformy przez rynek.


TOP 200