Mobilny dostęp to jest to!

Według najnowszych informacji GSMA (GSM Association) na terenie Unii Europejskiej dynamicznie wzrasta popyt na usługi mobilne takie, jak: przesyłanie danych, dostęp do internetu i treści multimedialnych, czy wysyłanie/odbieranie poczty elektronicznej. Jedynie w 2007 r. wartość szerokopasmowego rynku mobilnego szacowana była w UE na 7 mld euro (o 40 proc. więcej niż w 2006 r.). Coraz mocniejszą pozycję zdobywa również telefonia trzeciej generacji (3G).

Badania zostały przeprowadzone przez spółki Wireless Intelligence oraz AT Kearney na zlecenie stowarzyszenia GSMA.Według zebranych danych operatorzy sieci komórkowych w UE tylko w ubiegłym roku przeznaczyli na rozwój swoich sieci i usług ponad 20 mld euro. Europa jest regionem dominującym pod względem rozwoju sieci 3G - liczba użytkowników szybkich połączeń mobilnych opartych na UMTS pod koniec kwietnia br. wyniosła 112 mln.

Analitycy zauważają także, że wraz z popularyzacją mobilnego dostępu do internetu systematycznie maleją ceny za usługi, nowoczesne telefony 3G czy laptopy wyposażone w moduły UMTS. W niektórych krajach, szczególnie tych wysoko rozwiniętych, koszt uzyskania szerokopasmowego, mobilnego dostepu do sieci jest niższy niż w sytuacji, gdybyśmy chcieli zainwestować w rozwiązanie o podobnych parametrach technicznych, ale w sieci stacjonarnej. W Wielkiej Brytanii z "mobilnego internetu" można skorzystać już za ok. 13 euro miesięcznie, w Austrii jest jeszcze taniej - 10 euro.

Nieco mniejsza dynamika spadku cen występuje w przypadku podróżników, którzy chcą wymieniać dane na zasadach roamingu. Usługi te są nadal dość drogie, ale według szacunków AT Kearney (dane zebrane od 38 operatorów, reprezentujących 59 proc. użytkowników sieci komórkowych) w ciągu ostatniego roku opłaty i tak spadły o ok. 25 proc. W tym samym czasie liczba osób korzystających z roamingu sieciowego wzrosła o 75 proc.

Według specjalistów rynku telekomunikacyjnego dużą zasługę w kreowaniu popytu na mobilny dostęp do internetu mają, oprócz zmieniających się wymagań samego biznesu, operatorzy. Coraz częściej proponują oni całe pakiety usług, w skład których wchodzą także megabajty (gigabajty) danych do wykorzystania. Po przekroczeniu limitu połączenie jest zrywane, co może na przykład mobilizować podróżujących pracowników do wykorzystywania powierzonych im telefonów, laptopów wyłącznie do celów służbowych.

Z opublikowanego niedawno raportu Cisco Systems (VNI - Visual Networking Index Forecast and Methodology 2007-2012) również wynika, iż mobilna transmisja danych to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej telekomunikacji. Eksperci Cisco prognozują, że w latach 2008-2012 rynek z nią związany będzie podwajać się co roku. Ciekawą informacją jest także fakt, iż globalny ruch IP (stały i mobilny) sięgnie do 2012 r. 44 eksabajtów miesięcznie (rok temu było to ok. 7 eksabajtów).


TOP 200