Mobilny admin: z tabletem czy smartfonem?

Pracownicy stają się coraz bardziej mobilni i dotyczy to również osób odpowiedzialnych za zarządzanie systemami informatycznymi. Muszą one zapewniać stały nadzór nad odpowiednim poziomem usług IT, nawet przebywając poza środowiskiem, którym zarządzają na co dzień. Czy dostępne są już narzędzia, aplikacje i platformy mobilne, które pozwolą na bezproblemowe zdalne wypełnianie obowiązków administratora IT?

Mobilny admin: z tabletem czy smartfonem?

Rosnąca popularność tabletów i smartfonów sprawia, że zaczynają one zastępować tradycyjne, mobilne narzędzia pracy, jakimi są laptopy. Urządzenia te można wykorzystywać także w działach informatycznych. Czy dostępne są już narzędzia, które są w stanie spełnić wymogi pracy administratorów IT? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, dokonując przeglądu aplikacji dostępnych na różne platformy mobilne. Skupiamy się na kilku obszarach administrowania infrastrukturą IT, związanych ze zdalnym dostępem do serwerów Windows, Linux/Unix, współpracy z Active Directory oraz monitorowaniem infrastruktury. Wybór aplikacji do sprawdzenia jest podyktowany ich popularnością w marketach aplikacji mobilnych oraz komentarzami użytkowników, którzy na co dzień się nimi posługują.

Polecamy Dziewięć zasad wytrawnego administratora Uniksa

VPN - łączność z siecią korporacyjną

Mobilny admin: z tabletem czy smartfonem?

2xClient - panel pomocy

Podstawą bezpiecznego dostępu do sieci korporacyjnej jest zestawienie połączenia VPN. Choć bez niego jesteśmy w stanie zalogować się do pulpitu zdalnej maszyny, to jednak fundamentalne zasady bezpieczeństwa w połączeniu z siecią firmową nakazują zestawienie tunelu VPN.

Urządzenia z systemem IOS (iPhone i iPad) obsługują kilka typów połączeń wirtualnych sieci prywatnych, między innymi: PPTP, L2TP z IPSec oraz IPSec z nazwą użytkownika, hasłem i certyfikatem. Zamiast hasła użytkownika do uwierzytelnienia można także wykorzystać token RSA-SecurID. Sama konfiguracja połączenia VPN jest możliwa bezpośrednio w ustawieniach sieciowych urządzenia i nie powinna nastręczać większych problemów.

Mobilny admin: z tabletem czy smartfonem?

RemoteDesktop7 - ustawienia udostępniania plików (smartfon)

Podobnie sprawa się ma z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu Android. Standardowo obsługują one połączenia typu PPTP ze współdzielonym kluczem, L2TP i L2TP/IPSec, które również może się posługiwać certyfikatem. W tym przypadku konfiguracja również jest bardzo prosta i można ją znaleźć we "właściwościach sieci" tabletu lub smartfona.

Windows Phone, niestety, nie obsługuje obecnie połączeń VPN, dlatego z poziomu tego systemu nie jesteśmy w stanie zestawić bezpiecznego tunelu z siecią firmową. Użytkownicy smartfonów z Windows Phone z niecierpliwością oczekują poprawki, która mogłaby udostępnić taką funkcjonalność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200