Mobilny admin: z tabletem czy smartfonem?

Mobilny admin: z tabletem czy smartfonem?

ConnectBot - panel ustawień

Jeśli chcemy zestawić połączenie ze zdalnym serwerem bez połączenia VPN, bez względu na środowisko z NAT, z pomocą przychodzi mobilna wersja aplikacji TeamViewer (przeznaczona dla IOS oraz Androida). Jest to narzędzie darmowe, ale wyłącznie pod warunkiem wykorzystywania do celów niekomercyjnych. W zastosowaniach profesjonalnych trzeba za program zapłacić (w najmniej rozbudowanej wersji 1889 zł). Analogicznie do wersji desktopowej, do zestawienia połączenia wykorzystywane są serwery producenta, a przed rozpoczęciem pracy zdalnej należy autoryzować się poprzez podanie ID zdalnego hosta i losowo generowanego hasła.

Pomimo wykorzystywania serwerów firm trzecich do realizacji połączenia zdalnego, całość transmisji jest zabezpieczona. Jak zapewnia producent, połączenia są realizowane przez zaszyfrowane kanały wykorzystujące 1024-bitową wymianę kluczy RSA i szyfrowanie sesji 256-bitowym kodem AES.

Polecamy Kilka ciekawych narzędzi dla administratorów na Androida

Zestaw narzędzi do zdalnego zarządzania dla każdego administratora oferuje firma Wyse Technologies. Aplikacje z serii PocketCloud są dostępne zarówno na urządzenia z Androidem, jak również dla systemu IOS. Pierwsza z nich PocketCloud Remote Desktop (RDP/VNC) w wersji podstawowej jest darmowa, w wersji PRO natomiast kosztuje ok. 10 euro.

Mobilny admin: z tabletem czy smartfonem?

Active Dir Manager - drzewo obiektów AD

Do zestawienia zdalnego połączenia z serwerem aplikacja wymaga zainstalowania na docelowej maszynie agenta. Wśród obsługiwanych systemów Microsoftu są Windows XP i wyższe, włącznie z systemami serwerowymi. Konfiguracja jest bardzo prosta, gdyż producent chcąc maksymalnie ułatwić ten proces zintegrował aplikację z kontem Google i dodał usługę discovery, która automatycznie powiązuje aplikację mobilną z "serwerem" zdalnego dostępu. Standardowy kreator połączenia wykorzystuje natomiast bezpośrednie połączenia przez protokół RDP i VNC.

Dzięki wydajnej kompresji, na zdalnym pulpicie można bezproblemowo pracować wykorzystując połączenie 3G, co z pewnością może się przydać w przypadku braku sieci Wi-Fi.

Połączenie szyfrowane są dostępne w wersji płatnej - wykorzystują one Network Layer Authentication (NLA) oraz szyfrowanie TLS. Sam interfejs jest intuicyjny i maksymalnie uproszczony. Automatycznie aktywowana klawiatura ekranowa (gdy program wykryje możliwość wpisywania znaków) pozwala także na używanie klawiszy funkcyjnych oraz skrótów klawiszowych.

SSH / TELNET

Administratorzy, którzy za pomocą urządzeń mobilnych wykorzystują połączenia z systemami Unix/Linux, również znajdą coś dla siebie.

Użytkownicy iPhone'a i iPada mogą skorzystać z aplikacji iSSH (płatnej, aktualna cena w App Store to 7,99 euro). iSSH to klient SSH i TELNET (dodatkowo klient VNC i X server) w jednym. Aplikacja pozwala zdefiniować dowolną liczbę połączeń, a po jej uruchomieniu zielonym kolorem oznaczone są hosty, które są aktualnie dostępne (odpowiedziały na wysłany pakiet ICMP). Obsługa multitaskingu pozwala na otwieranie wielu sesji jednocześnie oraz daje możliwość przełączania się między nimi. Producent zadbał również o bezpieczeństwo w postaci obsługi kluczy RSA i DSA.


TOP 200