Mobilny Office

ThinkFree Office to nowa, bezpłatna usługa sieciowa w postaci ładowalnego pakietu o podstawowej funkcjonalności MS Office i centralnego repozytorium dokumentów.

ThinkFree Office to nowa, bezpłatna usługa sieciowa w postaci ładowalnego pakietu o podstawowej funkcjonalności MS Office i centralnego repozytorium dokumentów.

Każdy, kto zarejestruje się na serwerze firmy ThinkFree, uzyskuje bezpłatny dostęp do pakietu biurowego jej autorstwa. Może ponadto korzystać z 20 MB przestrzeni dyskowej (to tzw. ThinkFree CyberDrive), a dodatkową powierzchnię można wynająć za opłatą. Pełny pakiet biurowy składa się z edytora tekstów (ThinkFree Write), arkusza kalkulacyjnego (ThinkFree Calc, na razie w wersja beta), oprogramowania do prezentacji komputerowych (ThinkFree Show), książki adresowej, oprogramowania klienckiego do korzystania z poczty elektronicznej, (Image Viewer, ClipArt Viewer) i in. Wszystkie programy są w pełni zgodne z oprogramowaniem MS Office, a korzystać z nich mogą użytkownicy Windows (za kilka miesięcy Linuxa i Mac OS). Dostęp do własnej porcji dysku twardego użytkownik uzyskuje po zalogowaniu się i podaniu hasła.

Przede wszystkim dla mobilnych

Możliwości korzystania z takiej oferty są oczywiste. Przykładowo, aby wygłosić wykład poza miejscem pracy, wzbogacony prezentacją z komputera, trzeba było zapisać ją na płycie CD lub dyskietce i mieć przenośny komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Korzystając z oferty ThinkFree, ważne jest tylko to, czy w miejscu, gdzie wygłosimy wykład, będzie komputer z dostępem do Internetu. Zapisujemy prezentację na dysku internetowym (ThinkFree CyberDrive), z którego na miejscu prelekcji pobierzemy oprogramowanie do prezentacji i samą prezentację. Nie trzeba notebooka i dodatkowych licencji na pakiet biurowy.

Pełne oprogramowanie oferowane przez ThinkFree zajmuje ok. 20 MB, edytor tekstu natomiast ok. 5 MB. Dlatego praca z nim będzie satysfakcjonująca raczej dla tych użytkowników, którzy mogą korzystać ze stałych połączeń z Internetem.

Współuczestnictwo w spełnianiu obietnic

Firma ThinkFree zaprasza użytkowników swoich programów do współpracy nad rozwojem oprogramowania. Trudno jednak pozbyć się wrażenia, że chociaż jej pomysł oferty jest ciekawy (to chyba jedna z pierwszych bezpłatnych ofert ASP - Application Service Provider, połączona z usługą udostępnienia dysku twardego w Internecie), to na udostępnienie pełnego funkcjonalnie i stabilnego pakietu biurowego przyjdzie jeszcze poczekać. Na razie dostępny jest jedynie edytor tekstów ThinkFree Write.

W dalszej perspektywie zaplanowano, by system działał na innych platformach systemowych, takich jak Linux czy Unix.

ThinkFree Office

Producent: ThinkFree

http://www.thinkfree.com


TOP 200