Mobilny Microsoft - konferencja Developer Days

Kolejna edycja największej polskiej konferencji przeznaczonej dla programistów - Microsoft Developer Days - była poświęcona Visual Studio.NET i technologii XML oraz rozwiązaniom bezprzewodowym. Odbyła się ona w dniach 5-6 czerwca br. na warszawskim Torwarze i zgromadziła ponad 2400 osób.

Kolejna edycja największej polskiej konferencji przeznaczonej dla programistów - Microsoft Developer Days - była poświęcona Visual Studio.NET i technologii XML oraz rozwiązaniom bezprzewodowym. Odbyła się ona w dniach 5-6 czerwca br. na warszawskim Torwarze i zgromadziła ponad 2400 osób.

Migracja z Javy na .NET

Pierwszy dzień konferencji był poświęcony nowym narzędziom, wchodzącym w skład nowego zestawu programistycznego Visual Studio.NET, a także zasadom programowania usług Web i tworzeniu kolejnej generacji aplikacji internetowych. Większość prelegentów koncentrowała się na ogólnych zasadach programowania Web Services, m.in. omawiano mechanizmy UDDI i zasady współpracy za pośrednictwem XML. Na ostatniej sesji tego dnia przedstawiciele Microsoftu mówili o migracji rozwiązań napisanych w Javie do .NET. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli udostępnienie specjalnego narzędzia JUMP, które ma pomóc w przeniesieniu aplikacji napisanych w Javie na platformę Microsoftu.

W trakcie drugiego dnia dominującym tematem był XML i rola, jaką pełni ta technologia w serwerach .NET Enterprise. Dokładnie też omówiono rozszerzenia XML w bazie danych SQL Server 2000. Na ostatniej sesji pracownicy Microsoftu zaprezentowali sposoby wykorzystania BizTalk Server 2000 i możliwości tworzenia narzędzi do translacji dokumentów biznesowych dla współpracy heterogenicznych systemów informatycznych.

Dostęp zawsze i wszędzie

Bardzo ciekawa prezentacja była poświęcona tworzeniu aplikacji do urządzeń bezprzewodowych i przenośnych. Jak dowiedli twórcy popularnego portalu www.wapster.pl, nie trzeba czekać na platformę .NET, by zacząć pisać rozwiązania dla urządzeń przenośnych, wykorzystując technologię Microsoftu. Programiści, który opracowali portal, chcąc zapewnić poprawny wygląd stron, skorzystali z ASP, XML i specjalnych arkuszy styli XSLT, które dostosowują strony WAP do możliwości konkretnego urządzenia klienckiego.

Na DevDays przedstawiono także możliwości Microsoft Mobile Information Server 2001, specjalnego serwera służącego do komunikacji z urządzeniami przenośnymi. MIS może być wykorzystywany "przed" firewallem i świadczyć usługi dostępu do Internetu wewnątrz korporacji, a także może być używany przez operatorów telekomunikacyjnych, którzy za jego pośrednictwem w bezpieczny sposób przekazują treści na urządzenia klienckie. Uczestnicy DevDays, którzy mieli telefony komórkowe lub inne urządzenia obsługujące WAP, mogli samodzielnie sprawdzić, jak działa poczta elektroniczna, przekazywana za pośrednictwem MIS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200