Mobilnie, ale z głową - najlepsze praktyki firmowe

Najważniejszym zaleceniem jest zdefiniowanie przemyślanej polityki bezpieczeństwa w zakresie BYOD, która w przejrzysty sposób będzie określała zasady korzystania z prywatnych urządzeń. Pracownicy będą musieli dostosować się do nowych wymagań, tracąc część własnej swobody. Wskazane jest podpisanie stosownych umów zobowiązujących obie strony do właściwych zachowań. Administratorzy powinni zadbać o to, by możliwe było zdalne kasowanie danych przechowywanych w pamięciach smartfonów i blokowanie ich, jeśli zostaną skradzione lub zgubione.

Istotnym elementem w przeciwdziałaniu zgubnym skutkom BYOD jest systematyczne przeprowadzanie szkoleń pracowników. Ciągła edukacja na temat zagrożeń płynących z sieci i używania słabo zabezpieczonych urządzeń prywatnych do celów biznesowych może przynieść długofalowe, pozytywne efekty.

Warto stworzyć listę smartfonów i tabletów, które mogą być używane w obrębie działania sieci firmowej. Pracownicy chcący uczestniczyć w programie będą musieli podać administratorom dane identyfikacyjne wykorzystywanych urządzeń.

Mobilnie, ale z głową - najlepsze praktyki firmowe

Apple App Store – jedno z ważnych źródeł mobilnych aplikacji firmowych

Kolejnym krokiem jest korzystanie przez administratorów z narzędzi typu MAM (Mobile Application Management). MAM pozwala zarządzać dostępem do aplikacji biznesowych. Pracownicy, którzy nie przystąpią do programu walki z BYOD nie będą mogli uruchamiać żadnego specjalistycznego oprogramowania firmowego za pomocą swoich urządzeń. Dzięki MAM można też zabezpieczać krytyczne dane przed niepowołanym dostępem (np. przed pracownikami niższego szczebla) oraz szyfrować je, chroniąc zawartość przed atakami sieciowymi.

Bardziej zaawansowanym działaniem, dalece wykraczającym poza czynności związane z walką z BYOD, jest wdrożenie i stosowanie aplikacji MDM (Mobile Device Management). Według ekspertów, firmy, dla których bezpieczeństwo danych jest kluczową kwestią powinny już teraz wdrożyć odpowiednie, specjalistyczne rozwiązania.

Narzędzia do zarządzania flotą urządzeń mobilnych pozwalają kontrolować cykl życia smartfonów w firmie i nadzorować ich bieżące użycie. Za pomocą jednej scentralizowanej konsoli, można wdrażać i konfigurować nowy sprzęt przekazany pracownikom, narzucać reguły polityk bezpieczeństwa dla nowych urządzeń, przeprowadzać szczegółową inwentaryzację. W przypadku zgubienia lub utraty urządzenia możliwe jest jego zdalne zablokowanie, usunięcie danych, zabezpieczenie hasłem utrudniającym dostęp.

Oprogramowanie MDM umożliwia również tworzenie specjalnie wydzielonych miejsc w pamięci urządzeń mobilnych, separujących aktywność związaną z pracą (tworzenie dokumentów, przesyłanie plików itp.) od spraw prywatnych (tzw. sandbox). Pozwala to ograniczyć ewentualne zagrożenia płynące z beztroskiego wykorzystywania urządzeń osobistych do zadań służbowych.


TOP 200