Mobilne zarządzanie

Obecnie największa ilość typowo biznesowych aplikacji mobilnych jest dostępna dla użytkowników urządzeń Apple. Nieco mniej jest narzędzi dla systemu Android. Na razie najmniejszą popularnością wśród dostawców aplikacji tego typu cieszy się mobilna wersja środowiska Windows.

Biuro wszędzie

Dostawcy mobilnych rozwiązań biznesowych mówią, że dzięki dobrze zaprojektowanym aplikacjom mobilnych menedżerowie są w stanie efektywnie spożytkować na pracę czas spędzony w podróży, wolną chwilę między spotkaniami, a nawet niezagospodarowany czas urlopu. Możliwość zwiększenia efektywności wykorzystania czasu w celach służbowych to pokusa dla każdego pracodawcy. Faktycznie, potencjał takich narzędzi jest duży. Jeśli użytkownik będzie potrzebował tylko informacji wycinkowej, w kilka sekund uruchomi w telefonie specjalną aplikację. Jeżeli potrzebny będzie pełny wgląd w konkretny obszar biznesowych - za pomocą przeglądarki internetowej uzyska dostęp do pełnej funkcjonalności działającego w firmie systemu biznesowego. W obu przypadkach dysponować będzie najbardziej aktualnymi informacjami, jakie są dostępne w firmie.

Nowe możliwości otwiera przed biznesem wykorzystanie funkcji specyficznych dla urządzeń mobilnych. Mowa tu o integracji z usługami telefonii komórkowej, a także konwergencji usług GSM i VoIP. Nie bez znaczenia pozostają usługi mobilnego dostępu do poczty elektronicznej oraz coraz bardziej popularne wideopołączenia. Nowym obszarem są narzędzia oparte na funkcjach lokalizacji, przekładające się na możliwość planowania tras, a nawet monitorowania działań przedstawicieli handlowych i pracowników terenowych.

Potrzeba zmian

Skuteczne wykorzystanie tego typu narzędzi często wymaga przemyślenia sposobu zastosowania informacji - chodzi o to, aby wszystkim pracownikom udostępniać za pomocą urządzeń mobilnych tylko wąski obszar informacji, które znajdują zastosowanie w kontekście wykonywanych w danym momencie zadań. W wielu firmach potrzebne może okazać się przebudowanie środowisk aplikacyjnych, aby funkcje kluczowych systemów można było udostępnić odpowiednim użytkownikom za pośrednictwem wybranego przez nich urządzenia. Wiele wskazuje na to, że coraz częściej to użytkownicy będą decydować, z jakich rozwiązań chcą i będą korzystać w celach biznesowych. W miarę rozwoju mobilnej gałęzi środowisk IT pojawiać będą się nowe wyzwania związane z zarządzaniem rozproszonymi systemami. Potrzebne staną się rozwiązania pozwalające skutecznie integrować rozmaite rozwiązania oraz mobilne środowiska operacyjne i dbać o ich bezpieczeństwo.


TOP 200