Mobilne sieci 5G - kolejne rekordy

Samsung zaprezentował wyniki praktycznych testów mobilnej sieci o przepustowości sięgającej 1,2 Gb/s.

Samsung Electronics przeprowadził testy bezprzewodowej sieci G5, które wykazały, że możliwe jest osiągnięcie szybkości transmisji danych 30-krotnie większej niż zapewniają to sieci 4G LTE.

Według przedstawicieli firmy udało się uzyskać przepustowość 7,5 Gb/s w wypadku połączenia stacjonarnego oraz stabilną transmisję z szybkością 1,2 Gb/s na łączu mobilnym. Testowana sieć pracowała w paśmie 28 GHz.

Zobacz również:

W tym drugim wypadku urządzenie klienckie było zamontowane w samochodzie jadącym z prędkością ponad 100 km/godz. na jednej z południowo-koreańskich autostrad. Wideo prezentujące test zostało opublikowane w serwisie YouTube.

Technologia 5G ma w przyszłości zastąpić łącza 4G LTE, które obecnie zapewniają szybkość transmisji do około 100 Mb/s. A tego typu rozwiązania są testowane nie tylko przez Samsung, ale również inne firmy, jak NTT DoCoMo, Ericsson lub Nokię.

Na razie są to jednak tylko wstępne eksperymenty pokazujące techniczne możliwości uzyskania tak imponujących parametrów. Standardy dotyczące sieci 5G nie zostały jeszcze uzgodnione i obecnie nie wiadomo jak będą wyglądać. Na przykład wykorzystywane są różne pasma częstotliwości (m.in. Nokia preferuje pasmo 70 GHz). Trudno też powiedzieć jakie mogą być aplikacje i usługi, które będą potrzebowały tak wysokiej przepustowości.

Warto jednak zauważyć, że południowokoreański rząd zapowiedział w styczniu 2014 roku, że przeznaczy 1,5 mld USD na wsparcie wdrożenia sieci 5G przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pyeongchang, które mają się odbyć w 2018 roku.


TOP 200