Mobilne oprogramowanie biznesowe w centrum zainteresowania

Aż 9 na 10 szefów IT planuje na najbliższe 12 miesięcy uruchomienie biznesowych aplikacji mobilnych. Głównymi czynnikami wpływającymi na plany inwestycyjne w tym zakresie są korzyści w zakresie kosztów działalności oraz efektywności prowadzonej działalności.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie należącej do koncernu SAP firmy Sybase wynika, że w 65 proc. firm na 2011 rok planowane jest wdrożenie co najmniej pięciu mobilnych aplikacji biznesowych. W jednej na pięć firm ma zostać uruchomione ponad 20 takich aplikacji. Dwie trzecie ankietowanych (63 proc.) po wdrożeniu oprogramowania biznesowego działającego na urządzeniach przenośnych oczekuje oszczędności kosztowych. Wśród najbardziej popularnych powodów wdrożenia mobilnych aplikacji biznesowych (51 proc. przypadków) znalazły się też oczekiwania dotyczące zwiększenia produktywności pracowników terenowych. W 43 proc. przypadków plan wdrożenia takiego oprogramowania wynika z działań konkurentów. Z kolei największe obawy dotyczące planów wdrożenia oprogramowania mobilnego dotyczą konieczności dopasowania korporacyjnych zasobów informacyjnych do wymagań tego rodzaju aplikacji. Co ciekawe niemal 90 proc. ankietowanych przyznaje, że nie planuje standaryzacji w zakresie wykorzystywanych platform mobilnych. Warto dodać, że 82 proc. uczestniczących w badaniu szefów IT rozważa zakup oprogramowania oferowanego w modelu cloud computing.

Badanie ankietowe przeprowadzono w grudniu ubiegłego roku na grupie 250 menedżerów odpowiadających za środowiska IT w amerykańskich i brytyjskich firmach osiągających przynajmniej 100 mln przychodów rocznie.

Czytaj też:

Firmy tracą miliardy na nieużywanym, ale wciąż utrzymywanym oprogramowaniu

Dwie trzecie firm nie ma żadnej strategii w zakresie rozwiązań mobilnych

Co znajdziemy w telefonach z 2011 roku?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200