Mobilna firma: nigdy nie było tak dobrze

Aplikacje mobilne są wszędzie

Sytuacja na rynku oprogramowania przeznaczonego do użycia w smartfonach znakomicie współgra ze wzmożonym zapotrzebowaniem na aplikacje ze strony telepracowników, rozwojem szerokopasmowych sieci komórkowych i wysoką popularnością urządzeń mobilnych. Zdaniem analityków ABI Research, można w tym przypadku mówić o prawdziwym boomie. Szacuje się, że wraz z końcem 2011 r. globalna liczba pobrań aplikacji mobilnych mogła wynieść 29 mld. Rok wcześniej był to tylko 1 mld.

Analogicznie do pojedynku platform systemowych trwa rywalizacja między dwoma największymi sklepami internetowymi, oferującymi aplikacje dla poszczególnych systemów - Android Market (Google) i App Store (Apple). Choć sklep Apple’a jest postrzegany jako wiarygodne źródło oprogramowania, to jednak Android Market staje się liderem tego wyścigu. Szczególnie znaczący był tu II kw. 2011 r., gdy po raz pierwszy Android Market zdeklasował App Store (udziały odpowiednio: 44% i 31%).

Sukces sklepu Google’a to przede wszystkim efekt open source’owego modelu samej platformy systemowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wielu programistów może bez przeszkód tworzyć własne oprogramowanie i umieszczać je w Android Market.

Możliwość ta bywa jednak zgubna i przyczynia się do obniżania renomy Android Market, szczególnie w środowisku biznesowym. W internecie systematycznie pojawiają się informacje o znalezieniu kolejnych zawirusowanych aplikacji dostępnych do pobrania przez Android Market. Aby temu zapobiec, Google wprowadziło niedawno usługę Bouncer, której działanie polega na skanowaniu każdej aplikacji dołączanej do Android Market i szukaniu potencjalnie szkodliwego kodu.

W obu sklepach można pobrać zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje. Wiele z nich przydaje się w codziennej aktywności biznesowej. Warto również poszukać polskich aplikacji (jest ich kilkaset w App Store i Android Market).

Korporacje, które poszukują profesjonalnego oprogramowania współpracującego ze smartfonami mogą skorzystać z oferty dużych dostawców. Jednym z nich jest koncern SAP, który pod koniec ub. r. uruchomił SAP Store. Kilkadziesiąt aplikacji dostępnych w sklepie odpowiada wprost profilowi firmy (CRM, ERP, BI). Z chwilą uruchomienia SAP Store obsługiwał jedynie urządzenia mobilne firmy Apple. W kolejnych etapach mają do nich dołączyć produkty oparte na Google Android czy BlackBerry OS (Research In Motion).

Przed każdym segmentem rynku przyczyniającym się do poprawy mobilności w firmie oraz zwiększania efektywności pracy - rysują dobre perspektywy. Dojrzałe technologie i coraz lepsze oprogramowanie pozwalają skupić się wyłącznie na działaniach biznesowych, co w konsekwencji może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firm korzystających z innowacyjnych rozwiązań.

iOS kontra Android kontra BlackBerry OS kontra Windows Phone
• W wielu testach system Apple iOS wyróżniany za stabilność, funkcjonalność, dostępność przydatnych aplikacji. Choć inne platformy nie są tak dobrze przystosowane do zastosowań biznesowych, to w pewnych rejonach zarysowują swoją przewagę nad rozwiązaniami Apple’a. Android 4 zainstalowany w model Samsung Galaxy Nexus lepiej zarządza wieloma kontami użytkowników, a BlackBerry jest niezastąpiony w przypominaniu o często powtarzających się spotkaniach, konferencjach itp.

• Żaden system nie jest idealny. W iOS przeszkadza brak natywnej obsługi załączników *.zip czy możliwości tworzenia grup kontaktów oraz stosunkowo słabego wsparcia sieci społecznościowych. Do wad systemu BlackBerry OS należy zaliczyć uciążliwe znakowanie czasu nadejścia wiadomości (brany pod uwagę jej moment dostarczenia poczty elektronicznej do smartfona, a nie faktyczna data jej wysłania - problem ten jest szczególnie widoczny po dłuższym pobycie "offline").

• Pewne niedopracowania występują w systemie Android 4, który ma tendencje do niepoprawnego wyświetlania niektórych stron i podawania błędnych danych identyfikacyjnych (smartfon/tablet). Windows Phone rozczarowuje pod względem prawidłowej interpretacji standardu HTML5.

• Zaletą czwartej wersji systemu Android są niewątpliwie konfigurowalne widżety, pozwalające uzyskać szybki dostęp do najnowszych wpisów w sieciach społecznościowch, poczty elektronicznej czy kanałów RSS. Sposób powiadamiania o zdarzeniach w Google Android 4 jest w wielu aspektach lepszy od zastosowanego w Apple iOS.

• BlackBerry dysponuje najbardziej zaawansowanymi mechanizmami bezpieczeństwa i zarządzania, ale do ich działania oraz aktywacji potrzebne są dodatkowe wydatki (BlackBerry Enterprise Server, koszt pracy administratorów IT). Bez BlackBerry Enterprise Server, system operacyjny BlackBerry ustępuje pod względem bezpieczeństwa i zarządzania nawet Windows Phone 7 (mimo, iż udostępnia połączenia VPN, których ten ostatni nie oferuje).


TOP 200