Mobile Verification Toolkit sprawdzi, czy nasz smartfon nie był szpiegowany

Okazuje się, że nie jesteśmy całkiem bezbronni wobec takich programów szpiegujących nasze smartfony, jak Pegasus. Amnesty International opracowało bowiem narzędzie, które potrafi sprawdzić czy nasz smartfon nie został zaatakowany to narzędzie.

Foto: Paul Hanaoka/Unsplash

Aplikacja mająca postać oprogramowania open source nosi nazwę Mobile Verification Toolkit (MVT) i pozwala na pełne sprawdzenie plików przechowywanych w pamięci smartfona – a zwłaszcza aplikacji używanych do komunikowanie się ze światem zewnętrznym - i sprawdzenia, czy ktoś z zewnątrz nie uzyskał do nich dostępu lub podejmował taką próbę. Jest to właściwie pakiet zawierający wiele programów, które automatycznie sprawdzają smartfon i gromadzą ślady mogące świadczyć o potencjalnym ataku.

Z aplikacji MVT mogą korzystać użytkownicy smartfonów, pracujących pod kontrolą systemów Android oraz iOS i można ją pobierać z witryny GitHub (patrz tutaj). Znajduje się na niej też szczegółowa instrukcja, jak aplikację pobierać oraz ją instalować i obsługiwać.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • iPhone 14 Pro z szybszym modemem - duża różnica wydajności
  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa

Mając na uwadze fakt, że jest to dość zaawansowane technicznie rozwiązanie, jego twórcy sugerują, że powinni po nie sięgać bardziej doświadczeni użytkownicy smartfonów, którzy na przykład mieli już do czynienia z językiem programowania Python. Wymaga bowiem m.in. znajomości obsługi wiersza poleceń a więc wiedzy, której przeciętny użytkownik smartfona nie posiada.

Jeśli chodzi a warunki użytkowania aplikacji, to jej twórcy posłużyli się publiczną licencją Mozilla Public Licence v2.0. Oznacza to, że zgodę na uruchomienie aplikacji musi wyrazić sam użytkownik smartfona, którego dane będą pobierane i analizowane.

Sam proces skanowania smartfona wiąże się z koniecznością użycia komputera PC (Windows, Mac lub Linux). Użytkownik smartfona musi go wtedy podłączyć do komputera, który zapisze w swojej pomięci jego kopię zapasową, która w kolejnych krokach zostanie poddana szczegółowej analizie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200