Mnożenie okien

Wiele pudełek na każdą okazję

Windows .Net Server to w zasadzie jeden produkt, ale - podobnie jak serwer Windows 2000 - będzie oferowany w wielu odmianach (co najmniej sześciu).

Dostępne obecnie Windows 2000 Server, Advanced Server i Datacenter Server zostaną zastąpione odpowiednio 32-bitowymi systemami: Windows .Net Standard Server, Windows .Net Enterprise Server i Windows .Net Datacenter Server. Na dotychczasowym poziomie będą utrzymane limity dotyczące liczby procesorów obsługiwanych przez poszczególne wersje, tzn. Standard Server będzie mógł pracować na komputerach dwuprocesorowych, Enterprise Server z 8. procesorami, a Datacenter Server - 32. Dwukrotnie zostaną zwiększone możliwości klastrowe edycji Enterprise i Datacenter. Pierwsza z nich pozwoli budować klastry 4-serwerowe, druga - 8-serwerowe.

Microsoft miał już w ofercie 64-bitową wersję systemu przeznaczoną dla procesora Itanium, noszącą nazwę Windows 2000 Datacenter Server Limited Edition 1.0. Niebawem producent planuje wprowadzenie tego systemu w wersji 1.2, przystosowanej do obsługi Itanium 2 (McKinley). Użytkownicy tych wersji systemu, stanowiących niejako tymczasowe rozwiązanie, będą mieli prawo do bezpłatnych aktualizacji do w pełni 64-bitowego .Net Server (planowane są dwie wersje: .Net Enterprise Server 64-bit Edition i .Net Datacenter Server 64-bit Edition).

Microsoft wprowadzi również specjalną, 32-bitową wersję systemu dedykowaną do obsługi usług internetowych - Windows .Net Web Server. Z założenia będzie on przeznaczony do pracy na serwerach typu blade i dedykowanych serwerach (appliance) wyposażonych w nie więcej niż dwa procesory.

Odmieniony Longhorn

Chociaż większość dotychczasowych informacji o systemie Longhorn (następcy Windows XP i .Net Server) opiera się na domysłach i plotkach, to jeszcze do niedawna powszechne było przekonanie, że system ten będzie tylko aktualizacją (tzw. point release) Windows XP. Microsoft oficjalnie już temu zaprzeczył. Longhorn ma być nową wersją systemu z szeroką gamą nowych rozwiązań, m.in. programowo-sprzętowy system zabezpieczeń Palladium opisywany w CW 26/2002.

W systemie znajdzie się nowy mechanizm o roboczej nazwie Tung Ster do zarządzania plikami i dokumentami objętymi prawami autorskimi. Umożliwia on kontrolowanie sposobu dystrybuowania i kopiowania plików, tak by użytkownik nie naruszył praw autora. Przy zastosowaniu technologii Palladium i Tung Ster możliwe będzie wprowadzenie takiego systemu zabezpieczeń, aby dokument wysłany pocztą elektroniczną mógł być przeczytany wyłącznie przez adresata i odczytany tylko raz lub przez określony czas od chwili otrzymania.

Wiadomo też, że Longhorn zostanie wyposażony w nowy system plikowy oparty na motorze kolejnej wersji SQL Server, noszącej roboczą nazwę Yukon. System ten, chociaż prawdopodobnie będzie traktowany jako kolejna wersja NTFS, dotychczas był określany roboczo Storage+. Jego podstawową zaletą ma być możliwość łatwego przeszukiwania wszystkich dostępnych repozytoriów wykorzystywanych przez system Longhorn i aplikacje: systemu plików, zawartości katalogów Active Directory, baz danych SQL Server i repozytoriów serwerów Exchange.

Longhorn zostanie wyposażony w wiele funkcji multimedialnych, m.in. obsługę kolejnej wersji Windows Media Player i nowych kodeków WMA i WMV znanych obecnie pod nazwą Corona, w oprogramowanie do obróbki filmów Windows Movie Maker 2, a także narzędzia do nagrywania płyt DVD. W systemie znajdą się również mechanizm wyszukiwania wirusów i obsługa technologii Mira 2.

Ogłoszona w marcu br. technologia Mira ma umożliwić użytkownikom dostęp do domowych komputerów pracujących pod kontrolą Windows XP za pośrednictwem komunikującego się bezprzewodowo dotykowego wyświetlacza. Pierwsze urządzenia Mira mają trafić na rynek w drugiej połowie br., a system Windows XP będzie wzbogacony w obsługę tej technologii poprzez instalację pakietu Service Pack 1. W Longhorn zostanie zaimplementowana druga generacja technologii Mira pozwalająca na równoczesne korzystanie z tego samego komputera (jako domowego serwera i routera internetowego) kilku użytkownikom przenośnych wyświetlaczy.

Najważniejszą zmianą Longhorn w porównaniu z Windows XP, a jednocześnie najpilniej strzeżoną tajemnicą, są informacje o nowym interfejsie użytkownika systemu. Zgodnie z planami Microsoftu, oprócz obsługi dostępnych lokalnie na komputerze funkcji ma on również umożliwiać dostęp do zdalnych usług Web. Za rozwój interfejsu Longhorn odpowiada nie kto inny, jak sam Bill Gates, który według Fortune Magazine właśnie dlatego ustąpił z funkcji dyrektora wykonawczego Microsoftu, by bezpośrednio nadzorować rozwój następcy Windows XP. W wywiadzie udzielonym magazynowi, B. Gates przekonuje, że Longhorn umożliwi łatwe przeszukiwanie dokumentów, poczty elektronicznej, kalendarzy, kontaktów (zarówno tych w książkach adresowych, jak i komunikatorach internetowych) itd. System na podstawie zachowań użytkownika i jego sposobu pracy "nauczy się" dostosowywać do jego potrzeb. Będzie filtrował otrzymywaną korespondencję, przesyłał najważniejsze informacje, a nawet przekierowywał połączenia telefoniczne, gdy użytkownik znajdzie się poza biurem.

Na pełną wersję Longhorn trzeba poczekać do 2004 r.

Blackcomb, czyli NT 6.0

Ostatnim z oficjalnie zapowiadanych przez Microsoft systemów operacyjnych jest Blackcomb, który część pracowników firmy określa jako "prawdziwe Windows NT 6.0" (Windows 2000 przed premierą nosiło przez chwilę nazwę Windows NT 5.0, a Windows .Net Server w wersji beta jest oznaczany jako Windows NT 5.1).

Na temat Blackcomb praktycznie nic nie wiadomo. Lakoniczne opisy tej wersji systemu prezentowane podczas konferencji Microsoftu pozwalają przypuszczać, że nową cechą będzie obsługa mechanizmów dynamicznego partycjonowania sprzętu, na którym działa system, a także możliwość szczegółowego rozdzielania zasobów sprzętowych na potrzeby aplikacji, procesów i komponentów systemowych.

Premiery systemów Microsoftu
  • Windows XP Service Pack 1 - pierwszy zestaw poprawek dla Windows XP zawierający m.in. obsługę nowych technologii Mira i Freestyle; październik 2002 r.

  • Windows XP Tablet PC Edition; 7 listopada 2002 r.

  • Windows CE for Smart Displays - system przeznaczony do pracy na urządzeniach określanych roboczą nazwą Mira; II połowa 2002 r.

  • Windows .Net Standard Server, Enterprise Server (wersja 32- i 64-bitowa), Datacenter Server (wersja 32- i 64-bitowa) oraz Web Server; II połowa 2002 r.

  • Longhorn - następca Windows XP; 2004 r.

  • Blackcomb - kolejna "duża" wersja systemu Windows określana jako NT 6.0; 2005-2006 r.


  • TOP 200