Mniejszościowi akcjonariusze WP: żądamy odszkodowania od TP SA

GIF i Key7 Investments – mniejszościowi akcjonariusze Wirtualnej Polski - domagają się od podmiotów i osób z grupy TP SA odszkodowania na rzecz spółki, gdyż w ich opinii przedstawiciele narodowego operatora prowadzili działania na szkodę portalu – czytamy w oficjalnym komunikacie przesłanym przez Jarosława Golacika, reprezentującego interesy mniejszościowych akcjonariuszy. Formalny pozew został już złożony, nie znana jest jednak kwota, jakiej domagają się mniejszościowi.

Jak wskazują mniejszościowi akcjonariusze, TP S.A. – a właściwie spółka-córka TP Internet – nie zgadzając się na podwyższenie kapitału zakładowego Wirtualnej Polski, doprowadziła do upadku portalu. Przypomnijmy, że 9 kwietnia z powodu niewypłacalności ogłoszona została upadłość WP.

Mniejszościowi akcjonariusze chcą otrzymać odszkodowanie od TP S.A., argumentując, że operator działał na szkodę Wirtualnej Polski. Sprawa ma odbyć się w polskim sądzie. "Właściwym forum dla dochodzenia roszczeń od TP jest polski sąd" - czytamy w oficjalnym komunikacie - "Nie jest prawdą, że Elliott, GIF czy Key7 Investments pozwały TP SA przed amerykańskim sądem. Akcjonariusze mniejszościowi zażądali od TP SA jedynie, aby pod groźbą sankcji przewidzianych przez amerykańskie prawo, ujawniła w trybie przewidzianym amerykańską procedurą cywilną całą swoją wiedzę dotyczącą działań Grupy TP SA wobec Wirtualnej Polski." Podstawą do przedsięwzięcia takich działań jest fakt, że TP S.A. oferuje swoje akcje inwestorom amerykańskim, a każdy przedsiębiorca, który decyduje się na to, aby swoimi interesami objąć terytorium Stanów Zjednoczonych, może zostać poproszony o przedstawienie przed tamtejszym sądem szczegółów swoich działań gospodarczych.

Zobacz również:

  • Ta firma oskarża Facebooka o przywłaszczenie sobie jej nazwy

Mniejszościowi akcjonariusze dodają, że gdyby TP SA nie prowadziła nielegalnych działań na szkodę WP SA, to nie obawiałaby się skutków obowiązku ujawnienia swoich działań wobec WP SA.

Do tej pory na komunikat mniejszościowych akcjonariuszy nie zareagowała ani TP S.A. ani TP Internet.

Nie wiadomo do tej pory, jaka jest wartość odszkodowania, o które domagają się mniejszościowi. Jarosław Golacik odmówił komentarza w tej sprawie. Nie chciał również powiedzieć, które konkretnie osoby zostały zaskarżone. Pewne jest tylko jedno: formalny pozew został już złożony w sądzie.

Warto dodać, że nad Wirtualną Polską wisi jeszcze jedna sprawa o odszkodowanie. Tym razem dotyczy wyłącznie portalu – Leszek Bogadnowicz, współzałożyciel spółki żąda od niej 158,34 mln zł tytułem odszkodowania za naruszenie praw autorskich do wykorzystywania nazwy i serwisu WP. Więcej na ten temat: http://www.internetstandard.pl/news/67165.html

Więcej informacji na temat przyszłości WP:

http://www.internetstandard.pl/news/67003.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200