Mniejsze ukryte koszty PC

Intel zapowiada nową generację komputerów PC w odpowiedzi na tanie terminale sieciowe.

Intel zapowiada nową generację komputerów PC w odpowiedzi na tanie terminale sieciowe.

"Intel nie jest zainteresowany modną ostatnio koncepcją tanich komputerów przeznaczonych do współpracy z siecią Internet. Tego typu urządzenia o ograniczonych możliwościach będą stanowiły kilkuprocentowy margines na rynku komputerów osobistych" - powiedział Frank Hoffmeister odpowiedzialny za sprzedaż produktów Intela w krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Mimo tej zdecydowanie negatywnej opinii o przyszłości sieciowych terminali NC (Network Computer) opracowywanych obecnie przez wielu producentów, m.in. Oracle i IBM, Intel postanowił stępić ostrze ich reklamy, zapowiadając nową generację łatwiej zarządzalnych komputerów PC oraz publikując oceny kosztów eksploatacji różnych typów komputerów.

Według Intela całkowity roczny koszt eksploatacji komputera PC z systemem Windows NT (typowa cena ok. 2500 USD) będzie wynosił ok. 6400 USD, a terminala sieciowego, który ma kosztować tylko 500-750 USD, przekroczy 5000 USD. Są to więc liczby zbliżone i NC, mimo niskiej ceny urządzenia, nie jest tak naprawdę istotnie tańszy od bardziej uniwersalnych komputerów PC.

W celu zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych komputerów PC Intel zamierza jeszcze w br. oferować płyty główne wraz z oprogramowaniem zarządzającym LANDesk Client/Server. Tego typu płyty są obecnie podstawowym elementem wielu modeli komputerów oferowanych m.in. przez Dell Computer Corp. i Hewlett-Packard Co. Oprogramowanie pozwoli użytkownikom na samodzielne rozwiązanie wielu problemów związanych z funkcjonowaniem sprzętu m.in. dzięki udostępnieniu bezpośredniego połączenia przez Internet z bazą danych typu

Help.

Choć przewidywane oszczędności w kosztach eksploatacji są możliwe do oszacowania, niektórzy analitycy powątpiewają w to, że ekonomiczne modele komputerów nowej generacji szybko się rozpowszechnią i staną się konkurencją dla terminali sieciowych, które jednak znajdą zapewne swój obszar zastosowań.


TOP 200