Mniejsze układy scalone

Naukowcy z Rochester Institute of Technology (RIT) opracowali technologię pozwalającą zmniejszyć wielkość linii połączeń i układów nanoszonych na płytkę krzemu. Okazuje się, że można to osiągnąć wprowadzając do procesu technologicznego tak prozaiczny płyn jak wodę.

Linie układów elektronicznych są nanoszone na płytkę krzemu za pomocą narzędzia litograficznego. Stosowane obecnie narzędzia używają fal świetlnych o długości 193 nanometrów, co pozwala budować procesory 90 nanometrowe, takie jak Prescott Pentium 4 (Intel) czy PowerPC 970FX IBM.

Od dawna wiadomo, że po wprowadzeniu płynu, współczynnik załamania fal świetlnych (refrakcja) zwiększa się. W laboratoriach biologicznych stosuje się już różnego rodzaju oleiste płyny, ale wymagania dotyczące czystości powodują, że metody takie nie zdają egzaminu przy produkcji procesorów. Zanieczyszczenia wprowadzane do krzemu powodują, że tak produkowane układy scalone pracują niestabilnie.

Zobacz również:

  • Nvidia podała już cenę za procesory Blackwell. Twierdzi, że "jest rozsądna"
  • W technologii ważna jest wolność wyboru
Mniejsze układy scalone
Mówi Bruce Smith, profesor mikroelektroniki i dziekan pracujący na uniwersytecie RIT, "do tej pory sądzono, że do produkcji układów scalonych opartych na technologii 45 i mniej nanometrów trzeba będzie używać narzędzi litograficznych nowej generacji. Teraz okazuje się, że nie będzie to konieczne".

Naukowcy z Rochester odkryli, że idealnym płynem jest woda, która nie wprowadza do krzemu żadnych zanieczyszczeń i nie wchodzi z nim w reakcję, zwiększając jednocześnie znacznie współczynnik załamania fal świetlnych nanoszących wzór układów na płytkę krzemu.

Wiodący producenci układów scalonych, tacy jak Intel czy IBM, czekają więc ze zniecierpliwieniem na narzędzia litograficzne oparte na "wodnej" technologii. Wiadomo już, że nad narzędziami takimi pracują Nikon Precision, Canon i ASML Lithography, i że mogą one być dostępne jeszcze pod koniec 2004 roku. Wszystko wskazuje na to, że w 2005 roku producenci układów scalonych będą je mogli wypróbować i zadecydować, czy będzie je można stosować do produkowania nowych procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200