Mniej wydajnych serwerów

Compaq i HP nie będą już oferowały 32-procesorowych serwerów Unisysa.

Compaq i HP nie będą już oferowały 32-procesorowych serwerów Unisysa.

Compaq Computer wycofał się z umowy dotyczącej dystrybucji serwerów Unisys ES7000. Decyzja ta może kosztować Unisysa, ok. 400 mln USD. Na tyle bowiem przedstawiciele firmy szacowali wcześniej planowaną na 2 lata współpracę z Compaqiem. Wcześniej z analogicznej umowy z Unisysem zrezygnował również Hewlett-Packard.

Dotychczas Compaq sprze-dawał urządzenia Unisysa w se- rii serwerów ProLiant ML770. ES7000 to jedyny obecnie system, które pozwala na wykorzystanie 32-procesorowej skalowalności, wbudowanej w Windows 2000 Datacenter.

Własne produkty

Decyzję o wycofaniu z umowy z Unisysem przedstawiciele Compaqa uzasadniają niewielkim zapotrzebowaniem na wysoko skalowalne serwery, w których zastosowano procesory Intela. Zdecydowana większość (ok. 95%) sprzedawanych przez firmę serwerów z tzw. wyższej półki to urządzenia 8-procesorowe linii ProLiant 8500, dlatego Compaq zdecydował się skoncentrować działania marketingowe właśnie na tych produktach. Hewlett-Packard, jako powód wycofania się z umowy, podał opóźnienia Unisysa w opracowaniu konstrukcji opartych na szybszych proce- sorach, nowo wprowadzanych przez Intela na rynek. Firma przyznała także, że opracowała własną technologię wieloprocesorową przeznaczoną dla 64-bitowych procesorów Itanium. Systemy wykorzystujące tę technologię miałyby zostać wprowadzone na rynek już w przyszłym roku. Stworzenie własnego 32-procesorowego serwera ma w planach także Compaq.

Obecnie umowy z Unisysem na dystrybucję ES7000 mają Dell, ICL i Hitachi. Przedstawiciele Della zapowiedzieli, że 32-procesorowe serwery Unisys pojawią się w ofercie firmy w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Zróbmy to sami

Przedstawiciele Unisysa przyznali, że decyzja Compaqa jest zaskoczeniem dla kierownictwa firmy, jednak wyrazili przekonanie, że rynek nadal jest zainteresowany wysoko wydajnymi urządzeniami działającymi pod kontrolą Windows 2000 Datacenter. Nie chcieli jednak wypowiadać się na temat finansowych konsekwencji decyzji Compaqa. Jest to jednak poważny cios dla firmy, która w ubiegłym miesiącu poinformowała o 35-proc. spadku zysków za I kwartał br. w stosunku do analogicznego okresu roku 2000.

Wiele na jednym

Serwery ES7000 znacznie różnią się od tradycyjnych komputerów intelowskich. Architektura CMP, wykorzystywana przez Unisys, umożliwia partycjonowanie serwera - procesorów i pamięci - na wirtualne serwery pracujące niezależnie. Dzięki niej możliwe jest równoległe uruchomienie na jednym fizycznym komputerze kilku systemów operacyjnych i dynamiczne alokowanie między nimi procesorów, pamięci i kanałów wejścia/wyjścia.

W maksymalnej konfiguracji ES7000 może być wyposażony w 32 procesory, 64 GB RAM i 96 kanałów wejścia/wyjścia. Jeden serwer może być podzielony maksymalnie na 8 urządzeń wirtualnych, które wzajemnie mogą ze sobą współpracować w konfiguracjach klastrowych.


TOP 200