Mniej papieru w biurze

PaperMaster umożliwia stworzenie i zarządzanie elektroniczną kartoteką.

PaperMaster umożliwia stworzenie i zarządzanie elektroniczną kartoteką.

PaperMaster firmy DocuMagix jest programem, pomagającym w przenoszeniu dokumentów papierowych do świata elektronicznego. To elektroniczna kartoteka z wbudowanymi funkcjami drukowania, skanowania, kopiowania i wysyłania faksów. Program zawiera też funkcje automatycznego rozpoznawania typu dokumentu, wyszukiwania tekstu według wybranego ciągu znaków i dodawania uwag do wskanowanych tekstów.

Instalacja

Minimalne wymagania PaperMaster to komputer z procesorem co najmniej 386, 4 MB RAM (zalecane 8 MB), 6 MB pamięci dyskowej, system Windows 3.1 i niezbędne urządzenia peryferyjne. Przed zainstalowaniem PaperMaster należy pamiętać o instalacji skanera i niezbędnego oprogramowania - sterowników TWAIN. Po zakończeniu instalacji uruchamia się program wprowadzający, który zapoznaje użytkownika z podstawowymi funkcjami oprogramowania.

Aplikacja jest przeznaczona dla Windows 3.1, ale podczas testów działania pod systemem Windows 95 program zachowywał się poprawnie i nie wykazywał niezgodności czy błędów podczas pracy.

Interfejs

Interfejs programu ma formę kartoteki z szufladami. Pozwala na definiowanie dowolnej liczby tematycznych działów reprezentowanych przez szuflady z opisami i ikonami. Standardowo dostępne są 53 ikony, a długość ich opisu ograniczona jest do 255 znaków.

W celu ochrony danych na kartoteki (szuflady) można założyć zabezpieczenie. Dostęp do kartotek oznaczonych kłódką jest wtedy uzależniony od podania hasła. Nie istnieje możliwość zabezpieczenia różnych szuflad innymi hasłami.

W głównym menu znajdują się funkcje skanowania, importowania plików, kopiowania, faksowania lub wyszukiwania wybranego tekstu w uprzednio przygotowanych do tego dokumentach. Wewnątrz kartoteki można stworzyć dowolną liczbę segregatorów, do których stosuje się te same zasady, co do kartotek. Skanowane dokumenty są rozpoznawane przez program, który proponuje miejsce ich umieszczenia, co ułatwia pracę w przechowywaniu dokumentów tego samego typu w jednej kartotece. W programie zastosowano też technologię "przeciągnij i upuść", która pozwala na łatwe przenoszenie dokumentów.

Wskanowane lub importowane dokumenty można poddać procesowi rozpoznawania tekstu, co pozwala później na wyszukiwanie podanych przez użytkownika ciągów znaków. Otwarcie segregatora powoduje wyświetlenie dokumentów i miniatur skanowanych stron, które można obracać, powiększać i dodawać do nich własne uwagi.

Wszystkie komendy dostępne są w postaci ikon. Niestety, ich wygląd nie jest intuicyjny, a nie mają one "dymka" pomocy pojawiającej się w momencie wskazania ikony. Pewną wadą jest też brak możliwości definiowania cyklu czynności - kopiowanie zawsze będzie wymagało potwierdzenia skanowania, wybrania drukarki i potwierdzenia druku. Nie jest dostępna funkcja, obecna w innych programach, która pozwala na definiowanie sekwencji czynności, np. skanowanie w różnych typach i drukowanie na różnych drukarkach lub z odmiennymi opcjami.

Uwagi

Program jest godny polecenia. Zastosowano w nim całościowe podejście do problemu przechowywania, segregowania oraz wykonywania różnych operacji na dokumentach. Duży nacisk położono na sposób ich przechowywania i obsługi. Graficzny interfejs ułatwia pracę, a po zaznajomieniu się ze znaczeniem wszystkich ikon, nie powinien przeszkadzać brak bezpośredniej pomocy.

***

Program: PaperMaster dla Windows 3.1

Producent: DocuMagix Inc.

Dystrybutor: ATTI Polska, Warszawa, tel. 616 13 20, fax 616 13 17

Cena: 99 USD + VAT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200