Mniej optymizmu na rynku serwerów

Sprzedaż serwerów wyposażonych w procesory x86 nie będzie wzrastać tak szybko jak przewidywali wcześniej analitycy z IDC. Do korekty prognoz zmusiły ich popularyzacja technologii wirtualizacyjnych oraz pojawienie się procesorów wielordzeniowych. Obydwie technologie pozwalają na bardziej efektywne wykorzystywanie mocy obliczeniowej komputerów tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na nowe maszyny.

Mniej optymizmu na rynku serwerów
Według skorygowanych prognoz, w ciągu najbliższych czterech lat liczba sprzedawanych serwerów x86 wzrośnie o 39%. Wcześniej IDC zakładało, że wzrost przekroczy 60 % i osiągnie w 2010 roku wartość 4,5 mln sztuk. Przychody dostawców miały sięgnąć 2,4 mld USD.

Nie oznacza to oczywiście, że udział serwerów x86 w rynku będzie spadał. "Architektura x86 pozostaje motorem napędowym całego rynku. Zmienia się jednak sposób wydatkowania środków przez użytkowników" - mówi Michelle Bailey, wiceprezes IDC odpowiedzialna za rynek platform korporacyjnych i centrow danych.

Zobacz również:

  • Udowadniamy wartość analityki na brzegu sieci

Biorąc pod uwagę liczbę sprzedawanych serwerów w ciągu najbliższych lat udział x86 w rynku minimalnie wzrośnie (z 93 % obecnie do 94 % w 2011 roku). Alternatywy np. EPIC (procesory Itanium), RISC (procesory Sparc, Power) oraz CISC (procesory do komputerów mainframe) nie mają realnych szans na konkurowanie w tej kategorii. Znacznie mniejszy jest udział x86 w rynku pod względem przychodów. Obecnie wynosi 50 %. Jednak także będzie wzrastał. Do 2011 podskoczy do 56%.

Dostawcy serwerów podchodzą do korekty prognoz IDC ze spokojem. "Ogólna liczba sprzedanych sztuk może być mniejsza, ale dostarczane systemy będą posiadać bogatszą konfigurację, ponieważ pamięć operacyjna musi sprostać możliwościom obliczeniowym procesora. Do tych dwóch elementów trzeba także dopasować I/O" - mówi Rob Sauerwalt z IBM.

Czytaj także:

Notebooki lepsze od desktopów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200