Młodzi mistrzowie popularyzacji nauki nagrodzeni

Ośmiu naukowców nagrodziła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w popularyzującym naukę konkursie INTER. Laureaci otrzymali po 100 tys. złotych na realizację własnych badań naukowych. Swoje pomysły zaprezentowali w piątek w Warszawie.

Każdy z uczestników miał pięć minut na zaprezentowanie w zrozumiały i przystępny sposób swojego interdyscyplinarnego projektu naukowego. Ich występy oceniło jury i publiczność. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody w wysokości 100 tys. złotych, w tym 20 tys. złotych indywidualnego wsparcia oraz subwencję w wysokości 80 tys. złotych na realizację projektu badawczego.

Jedną z nagrodzonych została lek. med. Eliza Głodkowska-Mrówka z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swoim wystąpieniu opowiedziała w jaki sposób działa tzw. mikroskopia dwufotonowa. Dzięki niej naukowcy mogliby podglądać komórki w ich naturalnym środowisku. Chirurg przeprowadzający operację na bieżąco odróżniałby komórki zdrowe od komórek nowotworowych. Uczona zdobyła również nagrodę publiczności wartą 10 tys. złotych.

Wśród nagrodzonych znalazła się też dr Joanna Sułkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, która mówiła o węzłach, zawiązujących się na białkach organizmów żywych. "Nikt nie wie jak te węzły rozwiązać. Nie możemy ich po prostu przeciąć, bo białka straciłyby swoje właściwości" - mówiła dr Sułkowska. Jak wyjaśniała, rozwiązanie problemu wiążących się białek mogłoby pomóc w leczeniu otyłości czy choroby Parkinsona.

Kolejna nagrodzona - dr Halina Waś z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie - w swoim wystąpieniu poruszyła problem czy starzejące się komórki nowotworowe wciąż ulegają podziałowi. Z kolei dr Konrad Juszczyk z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przedstawił pomysł na aplikację rejestrującą i analizującą wykonywane przez nas gesty i ruchy ciała, która mogłaby pomóc np. osobom przeprowadzającym rozmowy rekrutacyjne.

Pozostali nagrodzeni to: dr Jan Guzowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie; dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie; dr Piotr Wasilewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego; dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie.

Kapituła konkursu przyznała również wyróżnienia o wartości 3 tys. złotych. Otrzymali je: mgr Michał Choptiany z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego; dr Agnieszka Kaczor z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; mgr Anna Orylska z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie; dr Alicja Sielicka z Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; dr Sławomir Wacewicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej konkurs INTER zorganizowała po raz drugi. Jak wyjaśnił w piątek prezes FNP i przewodniczący kapituły konkursu prof. Maciej Żylicz, konkurs ma promować współpracę interdyscyplinarną i rozwijać umiejętności popularyzowania nauki. "Popularyzacja nauki jest piętą achillesową naszego środowiska naukowego. Powinniśmy się przełamywać i mówić przystępnie o naszych badaniach" - powiedział prezes FNP. "Gdy kiedyś dzieci pytały mnie co ja robię w swojej pracy, to mówiłem im, że galaretki i wybuchy" - dodał prof. Żylicz, który jest specjalistą w dziedzinie biologii molekularnej.

Laureatów wyłoniono z grupy 13 uczonych, którzy wcześniej przeszli kilkuetapową, staranną selekcję, w trakcie której oceniana była wartość naukowa zgłoszonych przez nich projektów. Swoje umiejętności popularyzatorskie szlifowali podczas szkoleń prowadzonych przez specjalistów z dziedziny autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych.

Konkurs zorganizowano w ramach projektu Skills. W konkursie do tej pory mogły startować osoby, które w przeszłości otrzymały już wsparcie FNP w formie subwencji bądź stypendium - reprezentujące wszystkie dziedziny nauki. Od przyszłej edycji konkurs będzie otwarty dla wszystkich badaczy.

autor: PAP, źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200