Młodzi informatycy na rynku pracy

Co powinni wiedzieć młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy IT? Podpowiadamy, na co zwracają uwagę pracodawcy z branży IT i jakie kompetencje powinni mieć absolwenci, by zwiększyć swoją wartość na rynku pracy.

Elementy, na które zwraca się uwagę w przypadku rekrutacji absolwentów, to staże odbyte w czasie studiów, praktyki zawodowe, temat pracy inżynierskiej i magisterskiej, technologie, w jakich najczęściej realizowano projekty akademickie, języki obce, motywacja, precyzyjnie określona ścieżka kariery, certyfikaty.

Czy masz "can do spirit"?

Na stanowiska w obszarze infrastruktury IT najczęściej poszukiwane są osoby, które są w stanie udzielać pomocy technicznej użytkownikom na pierwszej i drugiej linii wsparcia, w języku angielskim lub innym języku obcym (niemiecki, francuski, włoski, hiszpański). Znajomość języków obcych często jest decydująca, ponieważ łatwiej przeszkolić pracownika ze znajomości danej technologii (back up, storage, wirtualizacja, sieci, serwery), niż nauczyć kogoś języka. Udział w projektach lub praktyki świadczą o tym, że student ma już wstępne doświadczenie w danym obszarze i świadomie dąży do rozwoju w konkretnym kierunku. Motywacja to często kluczowy element. Kandydatów, których pracodawcy chcą widzieć w swojej organizacji, charakteryzuje tzw. "can do spirit". Duży wpływ na decyzję o zaproponowaniu przedłużenia umowy po okresie próbnym ma umiejętność szybkiego uczenia się, przystosowania do nowych sytuacji oraz współpracy w zespole.

Absolwent z certyfikatem

Pracodawcy szukający osób na stanowiska młodszych inżynierów często zwracają uwagę na certyfikaty i doświadczenie projektowe zdobyte podczas studiów. Jednym z takich certyfikatów jest CCNA Cisco Certified Network Associate. Cztery części kursu zakończone certyfikatem świadczą o wiedzy teoretycznej, dzięki której kandydat szybciej przejdzie szkolenia wewnętrzne i będzie mógł działać samodzielnie np. na stanowisku młodszego administratora sieci. ITIL Foundation v3 (Information Technology Infrastructure Library) to certyfikat, który również jest ważny, szczególnie w przypadku stanowisk analityków systemowych i młodszych kierowników projektów IT. ITIL to metodyka zarządzania usługami informatycznymi (IT Service Management), które w ostatnich kilkunastu latach stało się standardem w tej dziedzinie. W przypadku wirtualizacji certyfikatem cenionym na rynku pracy jest VMware Certified Associate. W zależności od kierunku, w jakim absolwent chce się rozwijać, warto jest inwestować swój czas w zdobywanie wiedzy na temat konkretnych rozwiązań.

Postaw na kompetencje "miękkie" i języki obce

Konsultanci Antal International obserwują ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie tzw. analizy biznesowej w obszarze systemów klasy ERP, tj. SAP, IFS, Oracle e-Business Suite itd. W przypadku tych specjalizacji nie tylko wymagana jest wiedza techniczna dotycząca IT, ale przede wszystkim umiejętności "miękkie", które pozwalają na sprawną komunikację ze specjalistami różnego poziomu. Konieczna jest również doskonała znajomość języków obcych (angielski to tzw. "must-have"), umiejętności negocjacyjne, a także wiedza i znajomość z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw w takich obszarach, jak: finanse, kontroling, zarządzanie produkcją, logistyka. Rola analityka, w dużym skrócie, polega na przełożeniu potrzeb tzw. biznesu - np. działów finansowych, kadrowych, produkcji -na konkretne rozwiązania IT. Tworzone są za pomocą wewnętrznych działów IT bądź zewnętrznych firm konsultingowych. Kompetencje "miękkie" warto udoskonalać, chociażby we współpracy z lokalnymi biurami karier, które cyklicznie organizują szkolenia z tego zakresu dla studentów. Z rozwiązań biznesowych, tj. SAP, korzystają najczęściej duże, międzynarodowe firmy, a projekty implementacyjne oraz utrzymaniowe prowadzone są we współpracy z kolegami zza zagranicy. Stąd wynikają wymagania dotyczące doskonałej znajomości języka angielskiego. O naukę języków obcych warto zadbać już podczas studiów, korzystając z możliwości wyjazdów na programy Erasmus czy zagranicznych praktyk. Oprócz zdobycia pierwszego doświadczenia pozwalają one na doskonalenie języka angielskiego.

Kandydaci z niszowymi zainteresowaniami

Osoby, które nie ukończyły kierunku związanego stricte z obszarem IT, nadal mają duże szanse na rozwój w wysoko wynagradzanej branży. Kandydaci ze znajomością takich obszarów, jak: ekonomia, produkcja czy też finanse, zdecydowanie lepiej odnajdą się w pracy jako konsultant wdrożeniowy lub analityk biznesowy. Posiadają bowiem wiedzę z obszaru, który dany system powinien usprawniać i co na tym stanowisku jest kluczowe. Biorąc pod uwagę dynamikę rynku IT, trudno jest przewidzieć studentowi pierwszego roku, jakie będą potrzeby rynku pracy, kiedy skończy studia i w jakim kierunku powinien się rozwijać. Na pewno w najlepszej sytuacji na rynku pracy będą osoby, które miały szansę rozwinąć niszowe kompetencje, np. znajomość technologii, takich jak: IVR, ADF, GWT, serwerów aplikacyjnych. Dlatego też najlepiej radzą sobie osoby, które konsekwentnie rozwijają swoje pasje i zainteresowania w wybranej specjalizacji IT oraz regularnie monitorują rynek nowoczesnych technologii. Takich absolwentów najchętniej zatrudniają pracodawcy, z którymi współpracujemy.

Katarzyna Cioczek i Natalia Wyrwińska to starsze konsultantki w firmie rekrutacyjnej Antal International, specjalizujące się w rekrutacji do branży IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200