Młodszy brat smoków

Narzędzia

W artykule obok opisujemy proces prowadzenia przedsięwzięć w DRQ. Proces ten jest wspomagany przez narzędzia i można zaryzykować tezę, że nie udałoby się osiągnąć tak wiele, gdyby nie one. Ich zestaw jest unikatowy dla DRQ i - wraz z praktykami organizacyjnymi - przesądza o tym, że firma jest w stanie sprawnie dostarczać rozwiązania dla swoich klientów.

Pierwsze z nich to system DRQ PPS (Projects Planning System).

Służy do zarządzania pulą przedsięwzięć; informacje o projektach przechowywane są w centralnej, współdzielonej bazie danych. Wspiera też zarządzanie projektem - tutaj wpisuje się harmonogramy, ustalając zadania, ich następstwo, czas trwania i przyporządkowane zasoby. W tym sensie PPS powiela funkcjonalność narzędzia, np. MS Project (oferując skądinąd import i eksport), niemniej daje więcej. Przede wszystkim pozwala na badanie wzajemnych zależności projektów, stosowanie rozmaitych "modeli" projektu (np. innego dla wykonania serwisu internetowego, a innego dla przedsięwzięcia integracyjnego), zarządzanie planami urlopowymi, wyszukiwanie pracowników o określonych kompetencjach, proste monitorowanie i raportowanie postępu oraz rozliczanie projektu. Kluczowa korzyść ze stosowania systemu PPS to jednorodny system informacyjny, centralizujący wszelkie informacje o przedsięwzięciach prowadzonych przez DRQ.

Drugie istotne narzędzie to baza projektowa, oparta na technologii Lotus Domino. Jest to system pracy grupowej nad projektem, umożliwiający m.in. prowadzenie ustaleń pomiędzy członkami grupy projektowej i korespondowanie z klientem. W bazie tej, w wydzielonym miejscu przechowywane jest także "dossier projektu", zawierające wszystkie dokumenty, takie jak karta projektu, deklaracje zakresu, plany czy notatki ze spotkań itp. Tu także umieszczane są produkty wczesnych faz projektu - a więc diagramy analityczne, przypadki użycia (use-cases), opisy interfejsów. Istotną cechą bazy projektowej jest to, że posiada ona przypisany alias e-mail, który używany jest przez klientów zamiast adresów imiennych członków zespołu. Baza automatycznie powiadamia grupę i interesariuszy (stakeholders) projektu o nowych dokumentach. Dzięki temu cała wiedza o ustaleniach zgromadzona jest w jednym, dostępnym dla zainteresowanych miejscu, a ponadto uczestnicy przedsięwzięcia mogą łatwo zastępować siebie nawzajem.

Trzecim istotnym narzędziem jest intranet, który obok typowych funkcji udostępnia wszystkie istotne dokumenty DRQ. Są to więc procedury, przewodniki, instrukcje, opisy stanowisk, wzory dokumentów - wszystko to, co może się przydać zarówno osobom "technicznym", jak i "procesowym". Jest tu też wydzielony moduł (zwany "Techopedia") służący do gromadzenia ogólnej wiedzy dotyczącej zagadnień technicznych przydatnych w pracy w DRQ. Techopedia to usystematyzowana biblioteka, ale też forum dyskusji inżynierów (typu FAQ).

Ostatnim ważnym narzędziem jest system wersjonowania kodów źródłowych Służy on, tak jak w wielu innych firmach, do przechowywania źródeł (przede wszystkim rozumianych jako kod). Jego zasadnicze zalety to możliwość nanoszenia i śledzenia zmian, pomoc w uzyskaniu ostatniej (lub konkretnej) wersji komponentu, a także wsparcie dla pracy zespołowej nad tym samym modułem systemu.

Zarządzanie ze wspomaganiem

Podsumowując temat zarządzania i narzędzi pracy w DRQ, można powiedzieć, że w firmie stosowane są sprawdzone metody i narzędzia. Rozwiązania są mozaiką dość prostych i standardowych narzędzi, natomiast zapewniają to, co w firmie informatycznej ważne: wspomaganie bieżących prac i sprawne zarządzanie. Powiedzmy jeszcze pewną rzecz oczywistą, niemniej ważną: same narzędzia, procedury, dokumenty i intranet nie byłyby użyteczne bez ludzi. Jak w każdej firmie opartej na wiedzy, to oni są najcenniejszym zasobem DRQ.

Na koniec należy powiedzieć słowo o kulturze firmy. Jest ona najmniej wymiernym, ale w gruncie rzeczy bardzo istotnym elementem wpływającym na osiąganie celów biznesowych. DRQ mieści się w zabytkowej kamienicy w centrum Krakowa. Sale konferencyjne zdobią reprodukcje detali np. z obrazów Hieronimusa Boscha oraz ciekłokrystaliczne panele, wyświetlające futurystyczne reklamy firmy. W zabytkowych wnętrzach znajduje się oprzyrządowanie multimedialne, a mury kamienicy mieszczą sieć bezprzewodową Wi-Fi. W ten oto sposób firma "sprzedaje" swoim pracownikom, gościom oraz klientom ważną informację: jesteśmy stąd, osadzeni w całej tradycji i dorobku naszego środowiska, natomiast oczy mamy zwrócone w przyszłość.


TOP 200