Mity i fakty o LTE i WiMAX

Rozwiązania WiMAX i 3G są konkurencyjne

NIEZUPEŁNIE. Wszystko wskazuje, że obydwa systemy będą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać, najpierw poprzez usprawnianie technologii transportowych, a w miarę upływu czasu (kilka lat) jako rozwiązania konkurencyjne. Zwłaszcza że komutowanie głosu (circuit-switched voice) przez sieci 2G i 3G jest niezwykle wydajne i ta sytuacja raczej się nie zmieni, natomiast rozwiązania WiMAX dają ponad 3-krotnie większą przepustowość dla danych niż standardowe kanały 3G. W praktyce oznacza to, że operatorzy będą chcieli utrzymywać istniejące sieci 2G/3G dla głosu i danych w węższym paśmie radiowym (np. 5 MHz), natomiast system WiMAX wdrażać dla aplikacji potrzebujących więcej danych i więcej widma radiowego. Dokładnie w ten sposób postępuje koreański operator KT (HSPA + WiBro), podczas gdy amerykański Sprint (EV-DO + WiMAX) dopiero planuje takie wdrożenia.

LTE nie ma tak dużego wyboru urządzeń jak WiMAX

FAKT: Modernizacją i udoskonalaniem urządzeń końcowych systemu WiMAX (terminali, modemów i węzłów) zajmuje się już wielu producentów od ponad dwóch lat. Na rynku znajduje się więc wiele typów handlowych produktów sieci Mobile WiMAX (głównie z Południowej Korei), w których specyficzne gadżety występują tak licznie jak i w terminalach 3G: interfejsy USB, wbudowane odtwarzacze MP3, poczta elektroniczna, ładowanie plików muzycznych, słuchawki czy systemy operacyjne; podczas gdy nowe produkty technologii LTE w szerokim asortymencie aplikacji powstaną dopiero w najbliższych latach. Oczekuje się, że inicjatywę w tej materii będą przejawiać konsorcja z Taiwanu oraz KDDI z Japonii, które dotychczas wykazały się największą innowacyjnością w projektowaniu i udostępnianiu produktów dla podobnych technologii bezprzewodowych.

Technologie WiMAX i LTE są konwergentne

FAKT. Usługi WiMAX i LTE stają się podobne do tego stopnia, że analitycy twierdzą, iż obie technologie będą docelowo zbieżne, czyli konwergentne. Wzajemne zbliżanie się aplikacji LTE i WiMAX nadchodzi jednakże z przeciwnych kierunków. Technologia LTE została zaprojektowana dla urządzeń mobilnych, a jej instalacje są teraz rozszerzane do tworzenia połączeń stacjonarnych (np. 1 Gb/s); natomiast pierwotnym przeznaczeniem technologii WiMAX była przede wszystkim stacjonarna komunikacja między nieruchomymi lokalizacjami, którą można obecnie stosować do obsługi urządzeń mobilnych. Nie ma dzisiaj pewności, czy oraz kiedy taka konwergencja aplikacji i technologii nastąpi, ale dwuletnie wyprzedzenie w standaryzacji odnośnie do WiMAX, skutkuje od ubiegłego roku dużą liczbą komercyjnych wdrożeń sieci WiMAX w porównaniu z systemem LTE.


TOP 200