Mitel kupuje firmę Polycom

Polycom zostanie najprawdopodobniej przejęty przez Mitel za sumę ok. 2 mld USD. To kolejna duża zmiana na rynku korporacyjnych rozwiązań do ujednoliconej komunikacji.

Polycom to jeden z najbardziej znanych producentów systemów tele- i wideo-konferencyjnych, który należy do pionierów w tym segmencie rynku.

Pierwsze oznaki, że rynek tego typu specjalizowanych rozwiązań zaczyna się załamywać widoczne były już ok. 6 lat temu, gdy Cisco przejęło firmę Tandberg, a Logitech – LifeSize Communications. Firmy te należały wówczas do największych konkurentów Polycom w segmencie specjalizowanych, korporacyjnych rozwiązań wideokonferencyjnych. Jak widać obecnie, Polycom nie poradził sobie jednak ze zmianami na rynku wywołanymi głównie przez popularyzację systemów mobilnych oraz chmurowych usług wideokonferencyjnych.

Ale przedstawiciele kanadyjskiej firmy Mitel są przekonani, że zakup Polycom doprowadzi do powstania największego na świecie producenta systemów tele- i wideo-konferencyjnych.

“Technologie przejęte wraz z Polycom mają ułatwić firmie Mitel zrealizowanie idei systemu, który pozwoli na elastyczną komunikację za pomocą dowolnych urządzeń pozwalającą m.in. na łatwe przełączanie między głosem i wideo” mówi Richard McBee, Mitel CEO.

Firma przejmie ok. 7700 pracowników Polycom na całym świecie. A według szacunków transakcja ta może zwiększyć jej przychody o ok. 2,5 mld USD rocznie. Pozytywny wpływ na wyniki finansowe ma mieć m.in. konsolidacja fabryk oraz redukcja zatrudnienia.

Transakcja wymaga zatwierdzenia przez udziałowców firm, co ma nastąpić w III kwartale 2016 roku.

Użytkownicy biznesowych systemów wideokonferencyjnych w coraz większym stopniu zaczęli korzystać ze smartfonów i chmurowych usług wideo umożliwiających dostęp do tele- oraz wideo-konferencji zarówno w biurze firmy jak i poza nim.

Obecnie na rynku dostępne są setki takich usług, które są względnie tanią alternatywą dla klasycznych, profesjonalnych systemów wieokonferencyjnych, mówi Ira Weinstein, analityk z Wainhouse Research. Mimo to, popyt na rozwiązania tradycyjne wciąż się utrzymuje głównie ze względu na ich wyższą jakość, niezawodność, bezpieczeństwo oraz możliwość integracji z firmową infrastrukturą IT.

Mitel ma w ofercie kompletny zestaw rozwiązań programowych do zintegrowanej komunikacji obejmujących połączenia głosowe, wideo i systemy wymiany wiadomości IM (Instant Messaging). Produkty Polycom takie jak cyfrowe telefony i rozwiązania wideokonferencyjne są więc dobrym uzupełnieniem i rozszerzeniem obecnej oferty Mitel.

Ale są też potencjalne problemy. Sprzętowe rozwiązania Polycom współpracują z oprogramowaniem ShoreTel, 8x8 i innych firm konkurujących z Mitel. Można oczekiwać, że po przejęciu Polycom przez Mitel firmy te zaczną wspierać innych producentów sprzętu niezbędnego do wdrażania zintegrowanych systemów komunikacyjnych w firmach.

Oprócz tego ścisła partnerska współpraca Polycom z Microsoft, który również oferuje rozwiązania konkurencyjne dla Mitel, może ulec osłabieniu, zwraca uwagę Ira Weinstein.

Ale Richard McBee nie zgadza się z tą opinią i przewiduje, że współpraca z Microsoft będzie kontynuowana, a nawet zostanie rozszerzona. Jeśli chodzi o rozwiązania sprzętowe Polycom, to Mitel zamierza prowadzić elastyczną politykę modyfikacji rynkowych marek zgodnie z wymaganiami firm nawiązujących współpracę partnerską.

Aktualizacja: 20 lipca 2016 16:18

Polycom dramatycznie zmienił plany i odwołał negocjowany od blisko roku kontrakt przewidujący przejęcie firmy przez Mitel za sumę 1,9 mld USD.

Powodem tej decyzji jest konkurencyjna oferta złożona przez prywatny fundusz inwestycyjny Siris Capital Group LLC, który zaproponował 2 mld USD za przejęcie kontroli nad Polycom. Po trwających 24 godziny naradach oferta ta została zaakceptowana przez zarząd firmy.

Za zerwanie dotychczasowych porozumień, Polycom zapłaci Mitelowi odszkodowanie w wysokości 60 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200