Mitac - następny konkurent dla OLPC?

Po olbrzymim sukcesie OLPC (XO), wiele firm produkujących sprzęt zaczęło przynajmniej rozważać opcję stworzenia laptopa kosztującego mniej niż 400 dolarów. Po Intelu i Asusie kolejnym graczem na rynku może zostać Mitac.

Pierwszy z zapowiedzianych najtańszych notebooków, XO (cena: ok. 188 dolarów), skonstruowany w ramach inicjatywy OLPC, ciągle jeszcze nie jest dostępny na większą skalę - jego rynkowy debiut ma nastąpić w listopadzie. Konkurencyjny Classmate PC Intela (cena: ok. 280 dolarów), choć stworzony później, wyszedł z fazy projektowej znacznie wcześniej i już jest testowany w niektórych szkołach.

Dotychczas drugim i ostatnim rywalem XO był Eee PC stworzony przez firmę Asus, który miał kosztować 199 dolarów, ale ostatecznie mocno podrożał.

Mitac ma chrapkę na kawałek tortu

Sytuacja się zmieniła. Mitac (w kooperacji z firmą MIND) oficjalnie ogłosił, że przygotowuje się do ataku na rynek najtańszych laptopów.

Nie wiadomo jeszcze, jaka ma być konfiguracja low-endowych urządzeń firmy. Specjaliści spekulują jednak, że może się w nich pojawić procesor AMD - Classmate PC i Eee PC wykorzystują układy Intela. AMD bowiem będzie poszukiwać nowych producentów sprzętu, gdy XO nie poradzi sobie z przedłużającym się procesem wchodzenia na rynek - już dziś wiadomo, że z zapowiadanych na ten rok "milionów" zostanie wyprodukowanych zaledwie 120 tysięcy urządzeń.


TOP 200