Misja łączność

W jaki sposób organizujecie wyjazd na misję?

Uczestniczenie w zespole Ericsson Response wymaga zachowania ciągłej gotowości. W tym przypadku również wykorzystywane jest doświadczenie Ericssona. Przykładowo mamy system powiadamiania SMS stworzony przy

współpracy ze szwedzką służbą sejsmologiczną. W przypadku poważnych trzęsień ziemi, prawie natychmiast dostępna jest informacja, gdzie nastąpiło, wraz z diagnozą geofizyczną. Jesteśmy też w ciągle udoskonalanym systemie powiadamiania i koordynacji GDAC, którym zarządza ONZ. Powiadomienia SMS obejmują wszelkie rodzaje zdarzeń: powodzie, huragany, trzęsienia ziemi, wojny. Codziennie mamy biuletyn e-mail. Oceniamy przydatność wszelkich możliwych metod komunikowania się, zarówno na etapie przygotowywania akcji, jak i w jej trakcie. Ustalamy, kto jest w danej chwili dostępny, kto jest najbliżej miejsca zdarzenia, a także jak zorganizować transport sprzętu. Dysponujemy kontenerowymi systemami łączności magazynowanymi w kilku państwach.

Kto decyduje o sposobie i zakresie wykorzystania systemów łączności?

Organizacja misji nie byłaby możliwa, gdyby nie gwarancja współpracy z miejscowymi władzami. Dlatego mamy porozumienia z ONZ, UNHCR, Czerwonym Krzyżem, UNICEF, OCHA i innymi organizacjami humanitarnymi, oczywiście też szwedzkimi. Porozumienia określają szczegółowo wszelkie kwestie współpracy, aż po rozliczenia kosztów.

Jak oceniasz swoje doświadczenia?

Zajmuję się wyjazdami na misje od 2001 r., kiedy powstał zespół. Prawie każdy wyjazd to nowe doświadczenia i różne, często bardzo trudne przeżycia. Byłem w Sierra Leone, Pakistanie, Afganistanie, Liberii, Darfurze, Sri Lance. Budowaliśmy awaryjne systemy GSM, transmisji danych, rozległe, wielofunkcyjne sieci WLAN. Obsługiwaliśmy duże lub rozproszone bazy i obozy różnych organizacji humanitarnych, budowaliśmy łączność w terenie. Obecnie zmieniają się potrzeby i wymagania. Oczekuje się łączności szerokopasmowej i współdziałania wielu różnych organizacji i systemów. Łączność awaryjną trzeba zapewnić również dla potrzeb publicznych.


TOP 200