Ministerstwo Nauki przyznało dotacje na infrastrukturę informatyczną

W tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczy na rozbudowę i utrzymanie infrastruktury informatycznej ponad 200 mln złotych. Z tej sumy prawie 144 mln złotych otrzyma Wirtualna Biblioteka Nauki.

Wirtualna Biblioteka Nauki, która otrzyma 144 mln zł na rozbudowę i utrzymanie infrastruktury IT istnieje od 2010 roku. Umożliwia ona naukowcom i studentom bezpłatny dostęp do najważniejszych światowych baz danych i publikacji naukowych. To m.in. zasoby Web of Knowledge, w tym dostęp do indeksu cytowań Science Citation Index Expanded, baza EBSCO Publishing, ponad 1,3 tysiąca tytułów bazy Wiley-Blackwell, prawie 2 tysiące tytułów bazy Springer, zasoby Cambridge University Press czy Oxford University Press, a także elektroniczne wydania magazynów Science i Nature.

Pozostałe fundusze z tegorocznej puli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego będą przeznaczone na utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych i dalszą rozbudowę infrastruktury informatycznej służącej nauce. To m.in. wydatki związane z rozwojem miejskich i lokalnych sieci komputerowych czy połączeń krajowych i międzynarodowych, a także utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych, np. centrów komputerowych, które znajdują się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Zobacz również:

  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów
  • Wynaleziono nadprzewodzącą diodę, która zrewolucjonizuje komputery
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200