Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do udziału w konsultacjach - nowa Tarcza Prywatności UE-USA

W lipcu tego roku unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że opublikowane przez Komisję Europejską w połowie 2016 roku postanowienie dotyczące przepływu danych między Unią Europejską i USA jest nieważne. W związku z tym MC (Ministerstwo Cyfryzacji) zaprasza zainteresowane tym tematem podmioty do wzięcia udziału w konsultacjach mających uregulować tę kwestię.

Bezpieczeństwo

Lipcowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości oznacza, że w obrocie prawnym nie ma decyzji stwierdzającej odpowiedni stopień ochrony umożliwiającej swobodne przekazywanie danych z Unii do USA. Dlatego Komisja Europejska i Europejska Rada Ochrony Danych, wychodząc naprzeciw związanymi z tą sytuacją wątpliwościami, opublikowały projekty rozwiązań prawnych, z których będą mogli skorzystać eksporterzy danych.

Jednym z nich jest zbiór zaleceń mających pomóc eksporterom danych do państw trzecich w zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony danych osobowych w przypadkach korzystania m.in. ze standardowych klauzul umownych. Tekst zaleceń wraz z dodatkowymi informacjami na ich temat można znaleźć tutaj na stronie EROD. MC informuje, że uwagi i opinie dotyczące tego dokumentu można zgłaszać do 21 grudnia wypełniając specjalny dokument dostępny na tej stronie.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci
  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych

Do akcji włączyła się również Europejska Rada Ochrony Danych, która zaktualizowała zalecenia w sprawie niezbędnych europejskich gwarancji dla środków nadzoru. Tekst tych zaleceń również został opublikowany na stronie EROD tutaj.

Z kolei Komisja Europejska przygotowała projekt decyzji wykonawczej dotyczącej standardowych klauzul umownych pomocnych w transferach danych osobowych do państw trzecich. Tekst tego projektu decyzji dostępny jest na stronie KE (patrz tutaj). Do 10 grudnia można zgłaszać swoje opinie i uwagi do projektu decyzji. Wystarczy skorzystać z dostępnego na stronie Komisji Europejskiej formularza.

Komisja Europejska opublikowała również projekt innej decyzji wykonawczej - regulującej standardowe klauzule umowne, którymi mogą posiłkować się administratorzy i podmioty przetwarzające z Unii Europejskiej. Jest to zupełnie nowy instrument prawny, którego celem jest ujednolicenie standardów prawnych w umowach pomiędzy administratorami i podmiotami przetwarzającymi z UE.

Tekst projektu tej decyzji także jest dostępny na stronie KE, a do 10 grudnia można zgłaszać swoje opinie i uwagi do projektu. Wystarczy skorzystać z dostępnego na stronie Komisji Europejskiej formularza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200