Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada nielimitowany dostęp do rządowych witryn

Ministerstwo cyfryzacji informuje, że w związku z pandemią koronawirusa Covid-19, rząd zdecydował się uruchomić jeszcze w tym roku - czyli niemal rok wcześniej niż planowano - Fundusz Szerokopasmowy. Dzięki niemu możliwe będzie dofinansowanie budowy i rozwoju sieci telekomunikacyjnej głównie po to, aby więcej użytkowników miało dostęp do szybkiego internetu.

Chodzi m.in. o internet w miejscach, w których nie inwestują operatorzy telekomunikacyjni. Przyspieszy także Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE). Do tej pory ten program koncentrował się na dostarczeniu internetu do budynków szkół. Obecna sytuacja udowadnia, że równie ważne jest wyposażenie nauczycieli i uczniów w narzędzia umożliwiające naukę na odległość. Takie możliwości daje e-learning.

Aby umożliwić szkołom stosowanie tej formy edukacji katalog zadań operatora OSE zostanie uzupełniony o wyposażanie szkół w sprzęt komputerowy, mobilny dostęp do internetu i inne urządzenia multimedialne. Uczniowie i nauczyciele będą mogli z nich korzystać w trakcie zajęć w budynku szkoły, jak i poza nim.

Zobacz również:

Kolejna ważna decyzja mówi, że wszyscy obywatele korzystający z telefonów komórkowych będą mogli korzystać z nielimitowanego dostępu do publicznych stron internetowych. „W praktyce oznacza to, że nasi operatorzy telekomunikacyjni nie będą naliczali nam opłat za korzystanie z internetu w trakcie odwiedzania np. portalu gov.pl”, – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w trakcie poszukiwania informacji na stronach umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną, czy zdalną pracę nauczycieli i uczniów.

Cyfryzacja mocniej wkroczy też na pocztę. Chodzi o usługę, która polega na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma (listu poleconego lub innej przesyłki odbieranej za pokwitowaniem) w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Warunkiem zastosowania tej usługi będzie zawsze zgoda adresata.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


TOP 200