Ministerstwo Cyfryzacji powraca

Od 1 maja na nowo rozpocznie działalność zlikwidowany w 2020 roku resort. Będzie nim kierował Janusz Cieszyński.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP/L. Szymański

Po blisko trzech latach nieobecności powraca Ministerstwo Cyfryzacji. Poinformował o tym na Twitterze sam minister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 kwietnia 2023 (Dz. U. poz. 781) w sprawie utworzenia Ministerstwa Cyfryzacji. Stanowi ono, że pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „obsługujący sprawy działu informatyzacja zostają włączeni do Ministerstwa Cyfryzacji”. To odwrócenie procesu z 2020 roku, kiedy to pracowników MC włączono do KPRM. Przez ten czas Departament Cyfryzacji działał w strukturach KPRM. Sekretarzem stanu i pełnomocnikiem ds. cyberbezpieczeństwa był (do czasu jego powołania na ministra 6 kwietnia br.) - Janusz Cieszyński a formalnie ministrem cyfryzacji był premier (w praktyce jednak nie zajmując się cyfryzacją).

Zobacz również:

  • Stały Komitet Rady Ministrów przyjął nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
  • Integracja rządowych aplikacji Polski i Ukrainy wstępem do bliższej współpracy krajów

Janusz Cieszyński, który był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia (w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia) oraz wiceprzewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji. Mimo niewątpliwych sukcesów na polu cyfryzacji, najbardziej zasłynął kontraktem na nieistniejące respiratory, podpisanym poza trybem zamówień publicznych (który zawieszono w pandemii), ale co gorsza z firmą znajdującą się na czarnej liście, zajmującą się wcześniej handlem bronią, umowę na dostarczenie 1200 respiratorów – nie wiadomo jakiej firmy i z jaką gwarancją. Ostatecznie, okazały się wirtualne.

Resort ds. cyfryzacji powstał w 2011 roku jako Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Po zmianach w rządzie w 2020 roku zostało zlikwidowane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200