Minister Edukacji i Nauki powołał pełnomocnika ds. transformacji cyfrowej

W sobotę 4 września minister Przemysław Czarnek powołał Justynę Orłowską na nowo utworzone stanowisko pełnomocnika ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej. Rola ta ma być komplementarna wobec pełnionej już przez Orłowską jako pełnomocniczki premiera ds. GovTech.

Minister Edukacji i Nauki powołał pełnomocnika ds. transformacji cyfrowej

Justyna Orłowska wystąpiła podczas tegorocznej edycji konferencji Computerworld Państwo 2.0.

Głównym zadaniem pełnomocnika będzie koordynacja procesu cyfryzacji systemu oświaty oraz szkolnictwa wyższego, a także rozwoju edukacji opartej o innowacje i nowe technologie – czytamy w informacji dla mediów. Na szczegóły, co się skrywa pod deklaracjami musimy jeszcze poczekać.

Kierowane przez Justynę Orłowską Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie także aktywnie zaangażowane w realizację misji transformacji cyfrowej edukacji i szkolnictwa wyższego, nadając jej wymiar międzyresortowy.

Zobacz również:

  • Policja z nową usługą - trwają testy e-Notatnika

W ramach nowych obowiązków Justyna Orłowska będzie odpowiadać między innymi za tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie usług elektronicznych, systemów, rejestrów i innych narzędzi cyfrowych wspierających proces cyfryzacji systemu oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego, a także za wdrażanie nowych rozwiązań dydaktycznych i programów wspierających kształcenie w obszarze kompetencji przyszłości oraz rozwój kreatywności w społeczeństwie.

Justyna Orłowska jest z wykształcenia ekonometrykiem i finansistą. Ukończyła warszawską SGH oraz australijski University of New South Wales. Zanim od października 2016 swoją wiedzą wsparła rząd (początkowo jako doradca ministra rozwoju, potem także doradca premiera ds. innowacji i finansów), realizowała projekty związane z analityką w obszarze bankowości inwestycyjnej w spółkach konsultingowych Capital One Advisers, Ipopema Securities, Enterprise Investors, EY.

W kwietniu 2018 została mianowana dyrektorem pionierskiego programu GovTech Polska, którego zadaniem jest wdrażanie innowacji i nowych technologii w sektorze publicznym. W marcu 2020 roku powołana na Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech. Od 2020 roku Jest również ekspertem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W grudniu 2020 roku powierzone zostało jej kierowanie Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego nadrzędnym celem jest koordynowanie całości procesu tworzenia przez administrację publiczną narzędzi cyfrowych, ze szczególnym naciskiem na proces tworzenia cyfrowej rzeczywistości i jej popularyzacji wśród obywateli.

Praca Justyny Orłowskiej była wielokrotnie doceniana. Wyróżnił ją m.in. dziennik „Rzeczpospolita” za szczególny wkład w rozwój Polskiej Transformacji Cyfrowej (2019). Orłowska znalazła się w gronie TOP 20 Women in Cybersecurity 2019 oraz dwukrotnie w zestawieniu Women in GovTech magazynu „GovInsider”. Zdobyła Nagrodę DigitalShapers w kategorii „Innowacje i Technologie” w 2019 r. Otrzymała także Nagrodę Związku Cyfrowa Polska „Cyfrowy Orzeł” i Nagrodę „Orzeł Innowacji” przyznawaną przez „Rzeczpospolitą” oraz znalazła się w Rankingu „30 przed 30” Forbes w 2020 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200