Miniaturyzacja według HP

Palmtopy Hewlett-Packarda zostaną pod koniec roku wyposażone w polskie litery.

Palmtopy Hewlett-Packarda zostaną pod koniec roku wyposażone w polskie litery.

Hewlett-Packard wprowadził na polski rynek rodzinę palmtopów HP 300LX. Są to minikomputery, wielkości notesów menedżerskich, wykorzystujące system operacyjny Windows CE zapisany w pamięci ROM.

Dostępne są modele 300LX i 320LX, które różnią się pojemnością pamięci RAM - 2 MB (300LX) i 4 MB (320LX). 320LX jest dodatkowo wyposażony w podświetlany ekran (tzw. backlight), gniazdo CompactFlash, stację dokowania (300LX ma kabel szeregowy RS232) oraz program do obsługi faksów bFax.

Komputer ma wymiary 183 x 94 x 29 mm i waży wraz bateriami 442 g. Jest on wyposażony w 32-bitowy procesor RISC Hitachi SH3 44 MHz, 5 MB ROM, interfejsy szeregowy i do zdalnej transmisji IrDA oraz wyświetlacz mono FSTN o rozdzielczości 640 x 240 pkt., który pozwala na wyświetlanie informacji bez używania poziomych pasków przewijania. Funkcja backlight umożliwia pracę bez zewnętrznego źródła światła, a gniazda PC Card oraz CompactCard (tylko HP 320LX) pozwalające na instalację kart rozszerzeń, takich jak dodatkowa pamięć lub faks/modem.

Komputer jest zasilany dwiema bateriami typu AA lub akumulatorami niklowo-kadmowymi (Ni-Cd) oraz podtrzymującą baterią typu CR2032. Do HP 320LX dołączono zasilacz sieciowy, ale niestety w wersji amerykańskiej, nie przydatnej w Polsce. Komputer ma wbudowany system zarządzania energią, który informuje o zużyciu baterii. Czas pracy bez zewnętrznego zasilania wynosi ok. 20 godz. (bez korzystania z funkcji podświetlania ekranu). W porównaniu do tego, co oferują współczesne notebooki, jest to czas bardzo długi.

Polskie znaki w Windows CE

Obecnie Windows CE jest dostępne jedynie w wersji angielskiej. Pod koniec br. Microsoft zamierza wprowadzić na rynek nową tzw. paneuropejską wersję Windows CE 2.0, która będzie zawierać również polskie znaki. Jest to ważne, bo palmtopy mają system operacyjny zapisany w stałej pamięci ROM, której użytkownik nie może modyfikować. Jak zapowiada dystrybutor palmtopów HP w Polsce, firma Glen, obecni użytkownicy HP 300LX będą mogli odpłatnie wymienić pamięci ROM, gdy pojawi się nowa wersja Windows CE. Natomiast przy zakupie palmtopa po 15 września wymiana pamięci stałej ma być bezpłatna.

Współpraca z komputerami PC

Z komputerem dostarczany jest kabel szeregowy RS232 lub stacja dokowania (320LX) oraz 2 dyski CD-ROM, zawierające program do obsługi komunikacji z komputerem PC - HP/P Explorer przypominający Windows Explorer oraz programy rozszerzającego możliwości palmtopa, m.in. baza danych, oprogramowanie do faksu itd. Dołączone narzędzia umożliwiają synchronizację katalogów i transmisję danych przy wykorzystaniu mechanizmu "przeciągnij i upuść". Przydatną funkcją jest możliwość transmisji fontów TrueType z komputera PC. Podczas tej operacji format czcionek ulega automatycznej konwersji na wewnętrzny format HP 320LX. Podobnie jest z tekstami formatu Word CE, które podczas transmisji są automatycznie konwertowane na format Word 6.0. Nie ma też problemu z transmisją tekstów formatu Word 7.0 do palmtopa. Niestety, teksty z polskimi znakami na palmtopie wyświetlane są jako 'krzaczki', a czasem zmieniany jest także krój czcionki. Jednocześnie podczas pisania tekstu na HP 320LX łatwo stracić kursor z oczu - jest on słabo widoczny.

Praca z komputerem

Palmtop ma małą, ale wygodną klawiaturę w standardzie qwerty, do której szybko można się przyzwyczaić. Dodatkowe funkcje palmtopa to: wyświetlanie aktualnego czasu, telefonicznych numerów kierunkowych, nazw linii lotniczych oraz odległości między większością miast na świecie.

Komputer umożliwia jednoczesne uruchamianie kilku aplikacji. Podczas otwierania 15 zadania wyświetla on ostrzeżenie i proponuje zamknięcie niektórych okien, jak również podaje alternatywne metody zmiany aplikacji (alt+tab lub alt+esc).

HP 320LX jest interesującym urządzeniem, które może zastąpić komputery typu laptop lub notebook. Obecnie, ze względu na brak polskich liter oraz wysoką cenę niewiele niższą od cen tanich modeli notebooków, trudno mu jednak wróżyć szersze powodzenie.

<hr size=1 noshade>Palmtop HP 300LX/320LX

Producent: Hewlett-Packard

Dystrybutor: Glen

30-114 Kraków

ul. Kościuszki 43

tel.: (0-12) 422 64 00

fax 422 05 99

e-mail: [email protected].

Cena: 2400 zł (300LX), 3300 zł (320LX)


TOP 200