Miniaturowe dyski RAID

Coraz częściej techniki zapewniające wysoką niezawodność pracy systemów komputerowych, opracowane dla dużych i kosztownych systemów (high end), mogą być stosowane w tanich i stosowanych na szeroką skalę systemach klasy ''low end''

Coraz częściej techniki zapewniające wysoką niezawodność pracy systemów komputerowych, opracowane dla dużych i kosztownych systemów (high end), mogą być stosowane w tanich i stosowanych na szeroką skalę systemach klasy ''low end''.

Przykładem tych tendencji jest tablica dyskowa MicroArray typu RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) wyprodukowana przez firmę Core International. Tablica zawiera 5 twardych dysków 5.25 cala zapewniających zwiększoną niezawodność i odporność na awarie, zgodnie z ideą działania RAID (por. CW-PL nr 23 str. 12). Awaria jednej ze stacji nie przerywa pracy systemu, w którym zainstalowano zestaw RAID. Po wymianie uszkodzonej stacji na nową, dane na niej przechowywane zostaną automatycznie odtworzone w oparciu o informację przechowywaną na pozostałych dyskach. Zapewnienie ciągłości pracy systemu jest szczególnie korzystne w wielodostępnych systemach sieciowych. Zestaw MicroArray ma pojemność 500 MB i jest montowany przy użyciu interfejsu SCSI-2 bez dodatkowych sterowników, czy kontrolerów. Montaż jest równie prosty jak w przypadku standardowego dysku twardego typu SCSI. Tablice MicroArray współpracują z systemami operacyjnymi DOS, Windows i OS/2, a także Novell i Unix. Można też łączyć tablice w większe zestawy - złożone z nie więcej niż siedmiu układów MicroArray. Cena jednej tablicy wynosi 6500 USD.


TOP 200