Miniaturowa instalacja

InstallShield for Windows CE jest pierwszą wersją znanego pakietu służącego do przygotowywania profesjonalnych programów instalacyjnych, przeznaczoną dla komputerów naręcznych.

InstallShield for Windows CE jest pierwszą wersją znanego pakietu służącego do przygotowywania profesjonalnych programów instalacyjnych, przeznaczoną dla komputerów naręcznych.

Proces przygotowania aplikacji do instalowania na Windows CE wymaga opracowania pliku CAB, zawierającego wgrywane programy, i specjalnego pliku konfiguracyjnego INF. Mimo że format pliku INF jest dosyć prosty, to różni się od formatu stosowanego w komputerach PC. Ponadto testowanie takiej instalacji jest bardziej kłopotliwe.

Krok po kroku

Interfejs InstallShield for Windows CE 1.0 przypomina kreator. Programista musi odpowiedzieć na ciąg pytań, wybierając, jakie pliki mają być zainstalowane na komputerze naręcznym, jakie skróty mają zostać utworzone, czy i jakie klucze rejestru należy ustawić na przenośnym komputerze. Wybór opcji może być uzależniony od typu procesora czy klasy urządzenia naręcznego.

W odróżnieniu od instalacji przeznaczonych dla tradycyjnych PC, InstallShield for Windows CE nie pozwala na korzystanie z języka skryptów, umożliwiającego wykonywanie operacji na komputerze, na którym instalowany jest program. Możliwe jest natomiast dołączenie do instalacji własnych plików DLL zawierających procedury wykonywane przed i po instalacji, a także podczas odinstalowywania aplikacji.

Jak to się robi

Program dla Windows CE może być przygotowany na kilka sposobów. Może być wgrany na specjalną kartę PC Card i z niej zainstalowany na komputerze naręcznym. Można także przygotować aplikację, która będzie umieszczona na serwerze, a dopiero potem, za pośrednictwem Internetu, wczytywana na komputer przenośny. Te dwa typy instalacji można przygotować bezpośrednio przy użyciu kreatora InstallShield for Windows CE.

Aby skorzystać z pełnych możliwości pakietu, należy kupić także zestaw narzędziowy InstallShield Professional. IS for Windows CE zawiera szablon do tworzenia programów instalacyjnych typu desktop-to-device, czyli takich, w których program instalacyjny uruchamia się na komputerze PC, a aplikacja przesyłana jest do podłączonego komputera naręcznego. Tego typu instalacja pozwala, by np. program instalacyjny korzystał z możliwości CE Application Manager (który obsługuje pełen mechanizm do odinstalowywania pakietu). Dzięki niemu można stosunkowo łatwo tworzyć instalację do rozwiązań mieszanych, gdy część aplikacji działa na PC, a przykładowo komputer naręczny służy tylko do rejestrowania danych itp. Szablon jest tak skonstruowany, że można bez większych kłopotów łączyć go z innymi szablonami lub pakietami instalacyjnymi. Toteż można np. łatwo tworzyć instalację równocześnie dla aplikacji, które mogą, ale nie muszą, współpracować z komputerem naręcznym.

Nie tylko dla CE

Pakiet ten warto kupić, gdy ma się już Install-Shield Professional 5.5 i planuje się tworzenie instalacji typu desktop-to-device. Nauka niezbędnych opcji programu do i specjalnego formatu plików INF dla Windows CE, a także ręczne ich tworzenie nie zajmują dużo czasu - ze swojej "natury" aplikacje na Windows CE są małe. Przed programistą otwierają się duże możliwości wówczas, gdy korzysta z szablonu i tworzy instalację częściowo działającą na PC.


TOP 200