MiniSys 286

W poprzednich numerach prezentowałem w tej rubryce komputery z modnej obecnie serii notebook. Dziś czas na komputer stacjonarny. Jest nim MiniSys 286 produkcji tajwańskiej. Muszyna oferowana jest na rynku polskim przez LOgIKA Sp. ¦ z o.o. z Warszawy.

W poprzednich numerach prezentowałem w tej rubryce komputery z modnej obecnie serii notebook. Dziś czas na komputer stacjonarny. Jest nim MiniSys 286 produkcji tajwańskiej. Muszyna oferowana jest na rynku polskim przez LOgIKA Sp. ¦ z o.o. z Warszawy.

Budowa komputer MiniSys 286 składa się z czterech części. Najważniejszą z nich jest jednostka centralna umieszczona w dzielonej metalowej obudowie tunelowej. W pierwszej chwili, ze względu na swoje wymiary, robi ona wrażenie zewnętrznej stacji dyskowej. Okazuje się jednak, że zawiera całą elektronikę komputera, stację dyskietek oraz dysk twardy. Część druga to zewnętrzny zasilacz sieciowy stanowiący jedyne zasilanie komputera. Część trzecia to klawiatura, a czwarta - monitor. Komputer, jaki mieliśmy okazję poznać, wyposażony był w monitor kolorowy.

Część elektroniczna MiniSys286 zbudowana jest z modułów łączonych ze sobą złączami igłowymi. Mo-żna wyróżnić trzy moduły. Pierwszy to moduł płyty głównej zawierającej procesor, pamięć RAM, główne układy zarządzające pamięcią i magistralą procesora. Moduł drugi mieści interfejsy wejścia/wyjścia, układy sterownika napędów dyskowych. Moduł trzeci zawiera wszystkie złącza interfejsów oraz jedno gniazdo 16-bitowe (szyna typu ISA), umożliwiające dołączenie do komputera jednej karty rozszerzenia.

W komputerze zastosowano procesor typu 80286 produkowany przez firmę AMD. Procesor taktowany jest zegarem 12 MHz i współpracuje z pamięcią RAM o pojemności 1 MB. Jako pamięć masowa wykorzystywana może być stacja dyskietek 3,5-całowych 1,44 MB oraz dysk twardy firmy Maxtor o pojemności 41 MB i czasie dostępu 20 ms. Do wyświetlania informacji na ekranie monitora zastosowano kartę grafiki standardu VGA

MiniSys 286 wyposażony jest w dwa interfejsy szeregowe RS 232, jeden interfejs równoległy-Centronics, port do podłączenia zewnętrznej stacji dyskietek 5,25 cala 1,2 MB lub 3,5 cala 1,44 MB, port joysticka proporcjonalnego (gamę port) oraz wyjście sygnału analogowego do sterowania telewizorem (com-posite video). Sygnał telewizyjny kodowany jest w systemie NTSC.

Klawiatura

Komputer wyposażono w 101-klawiszową klawiaturę. Klawiatura jest typowa, układ klawiszy

QWERTY, wydzielone klawisze funkcyjne i sterowania kursorem, dodatkowe pole klawiszy numerycznych. W odróżnieniu od opisywanych dotychczas komputerów notebook klawiatura MiniSys 286 nie ma klawiszy wielofunkcyjnych, posługiwanie się nią jest bardzo proste, a oznaczenie klawiszy jednoznaczne. Siła konieczna do naciskania klawiszy nie powoduje zmęczę lia rąk przy pisaniu tekstów. Niewielkie wymiary klawiatury ułatwiają organizację miejsca pracy.

Monitor

Komputer wyposażony został w monitor RAINBOW Model CM-1402 umożliwiający wyświetlanie kolorowego obrazu o rozdzielczości karty VGA. Monitor ten został wykonany z wykorzystaniem najnowszych technologii ograniczających do minimum pobór mocy zasilania i zabezpieczających użytkownika przez szkodliwym wpływem promieniowania ekranu. Praktycznie emisja elektronów z ekranu ograniczona jest do takiego stopnia, że nie wymagane jest stosowanie filtrów zewnętrznych. Ograniczając emisję promieniowania zachowano jednak możliwość uzyskania pełnego nasycenia kolorów i jasności obrazu. Wyświetlany na monitorze obraz nie był zniekształcony, zachowana była prostopadłość i równoległość linii tak w trybie tekstowym, jak i graficznym pracy karty sterującej. Należy podkreślić, że zastosowany sterownik graficzny komputera jest w pełni zgodny ze standardem VGA. Posiadany przez redakcję program testowy nie wykazał żadnego błędu, co nie zawsze udawało się przy kontroli innych komputerów.

Rozbudowa

Komputer MiniSys 286 można rozbudować poprzez wmontowanie jednej karty rozszerzenia. Według sugestii producenta gniazdo to przewidziano dla kart sieciowych umożliwiających wykorzystanie komputera MiniSys jako terminala sieci. Możliwe jest także powiększenie pojemności pamięci RAM. Pamięć RAM stanowią moduły SIMM. Standardowo zainstalowane są dwa takie moduły o pojemności 512 KB każdy. Producent oferuje moduły pozwalające na zainstalowanie do 5 MB pamięci operacyjnej. Płyta główna zawiera podstawkę do zamontowania koprocesora arytmetycznego. Dalsza rozbudowa komputera MiniSys 286 polega na montowaniu elementów zewnę-trznych, wykorzystując do tego celu złącza interfejsów.

Dokumentacja

MiniSys 286 sprzedawany jest z bardzo skromną dokumentacją, którą stanowi instrukcja obsługi komputera i karty graficznej. Dodatkowo dołączona jest dyskietka zawierająca programy obsługi karty graficznej (drivery), pozwalające w pełni wykorzystać kartę przy pracy z najpopularniejszym oprogramowaniem. Programy te dopasowują możliwości zainstalowanej karty graficznej do wymagań oprogramowania pracującego z graficznymi systemami obsługi komputera, takimi jak GEM, Windows, czy z programami graficznymi, takimi jak AutoCad, arkuszami obliczeniowymi, edytorami tekstu itp.

Testy

Podobnie jak w poprzednich odcinkach, tak i tym razem przeprowadziłem testy komputera MiniSys 286. Test szybkości LANDMARK SOFTWARE wykazał, że komputer pracuje 10,8 razy szybciej niż komputer odniesienia (IBM PC/XT 4,77 MHz), a zegar procesora ma częstotliwość 20 MHz, cci jest niezgodne z danymi zawartymi w instrukcji obsługi (12 MHz). Aby sprawdzić tę różnicę, uruchomiłem program Norton System Info, który wykazał szybkość 9,9 razy większą niż komputer odniesienia (IBM PC/XT 4,77 MHz) i określił częstotliwość zegara procesora na 15 MHz. Uzyskałem w ten sposób trzy informacje określające w różny sposób ten sam komputer.'. Uważam, że komputer, z którego

korzystaliśmy w redakcji, miał lepsze parametry, niż napisano w instrukcji, a błąd pomiaru szybkości komputera może wynikać z tego, że MiniSys wyposażony jest w procesor firmy AMD, a nie Intel, do którego odnoszą się testy.

Test dysku twardego CORETEST wykazał, że zastosowany dysk przesyła 617,8 KB informacji na sekundę, a czas dostępu do zbiorów wynosi 17,1 ms. Test CHIPS AND TECHNOLOGIES określający moc przetwarzania komputera wykazał, że MiniSys przetwarza 2,19 miliona operacji na sekundę (MIPS).

Inne przeprowadzone testy, sprawdzające sterownik obrazu, potwierdziły jego całkowitą zgodność ze standardem VGA.

Uwagi ó eksploatacji

MiniSys 286 jest komputerem bardzo szybkim, zauważa się to po kilku minutach pracy, szczególnie * gdy zainstalujemy program graficznej komunikacji z użytkownikiem, np: MS Windows. Szybki dysk skraca do minimum odczytywanie nakładek a „rozwijanie" graficznych okienek jest niezauważalne dla użytkownika. W czasie pracy z tym komputerem korzystałem z programu składu tekstów TEX i interpretera języka PostScript programu GoScript. Oba programy korzystają w sposób ciągły z zasobów dyskowych i wykonują wielką ilość przeliczeń wektorowych. Praca obu programów wykazała znaczną szybkość przetwarzania komputera i pozwalała na szybkie otrzymywanie gotowego wydruku dokumentu. Przykładowo - przygotowanie zbioru pozwalającego wydrukować dokument 30-stronicowy na drukarce laserowej, opracowany za pomocą programu TEX na komputerze MiniSys 286, trwało ok. 7,5 minuty. Ta sama praca wykonana na komputerze Hyundai XT z zegarem 10 MHz trwała ok. 27 minut.

Bardzo dobre wrażenie robi monitor komputera. Obraz jest czysty, barwy dobrze nasycone, nie występują zniekształcenia liniowości, brak zaburzeń na styku linii różniących się kolorami. Sposób konstrukcji i wykonanie monitora wyeliminowały zjawisko „strzelania" ekranu do zbliżanej do jego powierzchni dłoni. Poziom naelektryzowania ekranu jest bardzo wyraźnie obniżony. Zauważa się to także podczas długiej pracy np. z programami graficznymi. Nie występuje zmęczenie i łzawienie oczu, które miały miejsce (w moim przypadku) przy pracy z monitorami starszej generacji.

Pomocne przy organizacji pokazów i pracy dydaktycznej może być wyjście sygnału composite video sterującego odbiornikiem telewizyjnym. Do wyjścia tego można podłączyć magnetowid i nagrać sesję pracy z jakimś programem, która będzie później służyła innym jako wizualny podręcznik. Trudność stanowi tylko przyjęty system kodowa-nia brazu, mianowicie system amerykański NTSC, różny od stosowanego w Europie systemu PAL. Konieczne są urządzenia wielosyste-mowe bądź stosowanie "zewnętrznych dekoderów.

Komputer jest cichy, wewnątrz obudowy jednostki centralnej i zasilacza nie ma wentylatorów powodujących hałas. Jedynym elementem wytwarzającym szum jest silnik dysku twardego. W egzemplarzu, który mieliśmy w redakcji, hałas ten był minimalny i zauważalny dopiero przy całkowitej ciszy w pokoju.

Za. błąd konstrukcyjny uważam umieszczenie na prawej ściance obudowy gniazda służącego do podłączenia, klawiatury. Wtyk klawiatury staje się widoczny i utrudnia ułożenie elementów maszyny na biurku. Drugim elementem zewnętrznym jest zasilacz. Szkoda, że nie umieszczono go wewnątrz obudowy jednostki centralnej, nawet kosztem niewielkiego powiększenia jej wymiarów. W obecnej postaci zwiększa liczbę przewodów koniecznych do zainstalowania komputera i nie pomaga w organizacji miejsca pracy.

Dystrybucja i cena

Dystrybutorem i sprzedawcą komputera MiniSys 286 na rynku polskim jest Przedsiębiorstwo Rozwiązań Innowacyjnych LOgIKA Sp. z o.o. ul. Krakowskie Przedmieście 62, Warszawa, tel: 635 1461, tlx: 816027 carit pl, fax: 635 1319.

Cena systemu MiniSys 286 w przedstaionej konfiguracji wynosi 1250 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200